podatek-pcc-2022

PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych w Polsce

Zawiłości prawa podatkowego nie dotyczą tylko Polski, ale niektóre przepisy są bardzo charakterystyczne właśnie dla naszego kraju. Dotyczy to różnych podatków a jednym z najjaskrawszych przykładów jest podatek kryjący się pod skrótem PCC. W poniższym tekście spróbujemy odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim scharakteryzujemy podatek PCC czym jest i kto go płaci? Wskażemy też na ogólne przepisy wprowadzające go do życia publicznego.

podatek-pcc-2022

Warto przeczytać Lokator, który nie wywiązuje się z umowy – co z nim zrobić?

Zacznijmy zatem od podstaw. Podatek PCC co to tak właściwie jest?

Trzeba wiedzieć, że umowy sprzedaży praw majątkowych zawierane w Polsce podlegają ścisłym normom prawnym, tym samym podlegają prawnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zakres tego prawa według artykułowanych w ustawach przepisów jest bardzo szeroki. Obejmuje także sprzedaż „rzeczy lub praw o wartości ekonomicznej”. Zgodnie z PCC prawa majątkowe nie ograniczają się do nieruchomości, praw rzeczowych, praw do nieruchomości lub podobnych praw. Aby czynności cywilnoprawne podlegały PCC, przedmiot transakcji powinien w momencie dokonywania transakcji znajdować się w Polsce lub być podmiotem praw majątkowych wykonywanych w Polsce. Jednocześnie należy pamiętać, że PCC obciąża również umowy dotyczące aktywów znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, ale tylko wtedy, gdy nabywca ma siedzibę w Polsce, a czynność cywilnoprawna została przeprowadzona bezpośrednio w naszym kraju.

Biorąc pod uwagę ostatnią konstatację, przyznać trzeba, iż kwestia czynności wykonywanych w transakcjach międzynarodowych podlegających PCC może budzić wątpliwości, dlatego zawsze wskazane jest uzyskanie potwierdzenia z odpowiedniego dla miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego. W skomplikowanych przypadkach należy uzyskać również indywidualną interpretację i wykładnię przepisów w Izbie Skarbowej.

Jakie są dokładne wytyczne dla podatników?

Może cię zainteresować Mieszkanie za odstępne co to znaczy 2022?

Zgodnie z art. 7 ustawy o PCC stawka wynosi 2% od niektórych umów sprzedaży, w tym nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego oraz 1% od pozostałych umów sprzedaży innych praw majątkowych. Umowa sprzedaży udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlega PCC bez względu na to, gdzie znajduje się siedziba nabywcy i gdzie odbywa się transakcja. Nawet gdyby umowa została zawarta poza granicami Polski, sprzedaż udziałów również musiałaby zostać opodatkowana w Polsce. Godnym uwagi wyjątkiem jest sytuacja, w której akcje są sprzedawane za pośrednictwem domu maklerskiego w obrocie zorganizowanym, przykładowo za pośrednictwem giełdy. Należy pamiętać, że PCC należy zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. W tym samym terminie należy złożyć także odpowiednią deklarację PCC. Podatek w wysokości jednego procenta wartości rynkowej akcji jest następnie płacony przez nabywcę.

Czy przykładowo przekłada się to na podatek od zakupu nieruchomości?

Jak najbardziej tak! Podatnicy, którzy dokonują kupna mieszkania z rynku wtórnego, również zobowiązani są do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ