sprzedaz-mieszkania-czy-najem

Czy sprzedaż mieszkania opłaca się bardziej niż wynajem mieszkania?

sprzedaz-mieszkania-czy-najem

Jedną z konsekwencji powojennego wyżu demograficznego jest fakt, że wielu polaków w średnim wieku odziedziczy po swoich rodzicach nieruchomość. Otrzymują więc mieszkanie lub dom i mają do wyboru – sprzedaż mieszkania czy jego wynajem? Duża część osób zachowa nieruchomość ze względu nawet przez sentyment, inni będą chcieli sprzedać dodatkowe lokum wykorzystując portale ogłoszeniowe czy skup mieszkań.

 

Warto przeczytać Oględziny nieruchomości przed kupnem. Co musisz wiedzieć, sprzedając swoją nieruchomość?

 

Niektórzy zdecydują się na wynajem, który może pomóc przy spłacie kredytu czy dodatkowe źródło dochodu. Część jednak, nie będzie miała czasu ani na zajmowanie się wynajmem ani na poszukiwanie chętnego kupca i będzie chciała szybko sprzedać mieszkanie po rodzicach. Niestety proces regulowania formalności związanych ze sprzedażą nawet jeśli znajdziemy już zainteresowaną osobę może ciągnąć się kilkanaście miesięcy jeśli nie kilka lat jeśli mocno nie zaangażujemy się w poszukiwania chętnych. W takich przypadkach z pomocą przychodzą specjaliści zajmujący się skupem domów i pozostałych rodzajów nieruchomości, który znacznie przyspieszą sprzedaż.  

Blaski i cienie wynajmowania mieszkania.

Wynajem mieszkania wydaje się jedną z najbardziej rentownych i stabilnych inwestycji ostatnich lat. Jest to dla niektórych idealne rozwiązanie kłopotów finansowych oraz dodatkowy przypływ gotówki w stałych odstępach czasu, który regularnie zasila domowy budżet. Jest też na pewno o wiele bardziej przewidywalny niż inwestowanie w obligacje skarbowe czy zabawy na rynkach giełdowych oraz posiadają wyższy zwrot z inwestycji niż podstawowe fundusze inwestycyjne czy nisko oprocentowane lokat, w których zamrażamy fundusze na nieskończenie długi czas.

Z drugiej strony ostatnie lata pokazały, że nawet rynek wynajmu mieszkań może boleśnie doświadczyć upadku. W pandemii przekonało się o tym wielu właścicieli nieruchomości, którzy przez długie miesiące nie mogli znaleźć nikogo pod żaden rodzaj wynajmu.  

 

Może cię zainteresować Sprzedaż domu w trakcie budowy – co warto wiedzieć?

 

Przepisy polskiego prawa również nie zawsze chronią właściciela, co więcej, stworzone są aby chronić najemcę co często prowadzi do bardzo niekorzystnych i patowych sytuacji. Tak zwane przepisy o ochronie praw lokatorów opisują sytuacje, w których możemy wypowiedzieć umowę najmu osobie zalegającej z płaceniem czynszu dopiero wtedy gdy zalega ona z płatnościami więcej niż trzy miesiące. Przy czym wystosowując odpowiednie pismo musimy dać lokatorom dodatkowy miesiąc na spłatę a więc musimy liczyć się z kolejnym niezapłaconym czynszem. Jeśli upomnienie nie przyniesie skutku właściciel, dopiero w takim przypadku, może powziąć kolejne kroki prawne, na przykład wypowiedzieć umowę najmu.  

Wynajmowanie mieszkanie to nie tylko przyjemność w postaci odbierania comiesięcznej zapłaty od najemców – to również inwestycja. Najwięcej zainwestować musimy jednak czasu. Utrzymywanie mieszkania w dobrym stanie, odświeżanie mieszkania co jakiś czas, reagowanie na występujące awarie, regulować wszelkie kwestie występujące w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie oraz być pod telefonem nie tylko dla najemców ale również dla zarządcy budynku czy dzielnicowego.  

Nic dziwnego, że wiele osób słysząc takie historie z pierwszej ręki, nie decyduje się na taką opcję i myśli jak szybko sprzedać mieszkanie i rozważa szybki skup mieszkań.  

Sprzedaż mieszkania zamiast najmu.

Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż mieszkania często musimy poczynić dodatkowe nakłady, aby zyskać więcej na otrzymanej nieruchomości. Przeglądając oferty rynkowe możemy łatwo zauważyć, że największą atrakcyjnością cieszą się mieszkania o podwyższonym standardzie, na których właściciel zarabia najwięcej. Mieszkania po starszych członkach rodziny cieszą się więc o wiele mniejszym zainteresowaniem i przez co ciężko jest uzyskać zadowalający zarobek. Jeśli nie rozważamy jeszcze skupu mieszkań możemy przeprowadzić remont mieszkania aby znacznie podnieść jego warować rynkową niewielkim kosztem. W kwocie powyżej 40 000 zł możemy przeprowadzić solidne odświeżanie mieszkania o wielkości około 50 mkw. W wersji mniej budżetowej remont wyniesie nas około 70 000 zł. Cena na metrze kwadratowym może przez to skoczyć prawie dwukrotnie co będzie sporym zyskiem na nieruchomości.

Jeśli będziemy samodzielnie sprzedawać mieszkanie uzyskane ze spadku lub inną nieruchomość musimy wiedzieć o grupie inwestorów zwanych flipperami, którzy w pewien sposób niszczą rynek nieruchomości. Jeśli więc sprzedajemy swoje lokum przed przeprowadzeniem remontu, jest wielka szansa na to, że zainteresujemy naszą ofertą takich właśnie ludzi. Są to osoby, które skupują mieszkania po bardzo niekorzystnych dla właściciela cenach, wykonują niewielki remont i odsprzedają mieszkanie dalej zdobywając dla siebie ogromną prowizję ze sprzedaży. Warto więc być wyczulonym na podejrzane oferty i być świadomym prawdziwej wartości swojej nieruchomości.

Skup mieszkań – odpowiedź dla chcących łatwo sprzedać mieszkanie?

 Jeśli w szybki sposób chcemy pozbyć się otrzymanego po rodzicach lub dziadkach mieszkania warto zastanowić się nad nową opcją, zyskującą wielką popularność w ostatnich latach. Wykorzystując skup domów możemy w łatwy sposób sprzedać kłopotliwą nieruchomość bez względu na to czy przeprowadziliśmy w niej remont. Firma zajmująca się skupem domów prowadzi z reguły także skup mieszkań, działek budowlanych czy pozostałych typów nieruchomości. Jest to opcja najbardziej popularna wśród osób, które nie mają czasu samemu zająć się przygotowaniem oferty, remontowaniem starego mieszkania po zmarłych z rodziny czy zależy im na dobrej cenie obawiając się o oszustów grasujących na rynku nieruchomości. 

Powierzając swoje lokum profesjonalnej agencji zajmującej się skupem nieruchomości unikamy też pośredników, którzy wzięliby wysoką prowizję od takiej sprzedaży. Dodatkowo nie musimy martwić się o kwestie prawne, których dopilnuje firma prowadząca sprzedaż. Oferta skupu mieszkań jest wybierana coraz częściej między innymi na szybkość działania takich firm. Wstępną wycenę naszego lokalu możemy otrzymać już tego samego dnia – czasami wystarczy jeden dłuższy telefon aby profesjonalista wycenił nasze mieszkanie i dopytał o wszelkie interesujące go szczegóły. Warto więc wykonać taki telefon, skoro nic nas to nie kosztuję i skorzystać z fachowej wiedzy firmy, która skupuje nieruchomości z całej Polski i z każdej praktycznie miejscowości.

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ