02 lip Czy jest możliwa sprzedaż domu w trakcie budowy?
CZY JEST MOŻLIWA SPRZEDAŻ DOMU W TRAKCIE BUDOWY?
Ruszyliśmy z budową domu lecz przeliczyliśmy się z kosztami. W jaki sposób przygotować do sprzedaży domu w trakcie budowy? Podpowiemy Państwu w jaki sposób uporać się z formalnościami oraz jakie dokumenty są niezbędne przy sprzedaży takiej nieruchomości.
Podjęliśmy decyzję o zakupie działki i postawieniu na niej wymarzonego domu. Po zakupie i rozpoczęciu procesu inwestycyjnego, okazuje się, że dom pochłonie więcej środków niż pierwotnie zakładano. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy opcja sprzedaży domu jest możliwa? Otóż, sprzedaż nieruchomości w trakcie budowy jest możliwy. Tyle tylko, że nie sprzedajemy nieruchomości lecz działkę z rozpoczętą budową domu. Wszystko co zostało wzniesione na terenie działki dzieli los prawny działki. Każda wzniesiona nieruchomość lub jej część nie stanowi przedmiotu odrębnej własności, dlatego nie może zostać sprzedana. Tak więc, sprzedaż domu w trakcie budowy możemy sprzedać tylko łącznie ze sprzedażą działki. Sprzedając dom bez posiadanego odbioru technicznego określany jest jako stan surowy otwarty lub stan surowy zamknięty. Wszystko to jest uwarunkowane aktualnym stanem technicznym nieruchomości. Natomiast wyjątkiem jest sytuacja, kiedy budujesz dom na gruncie, który jest oddany przez miasto w użytkowanie wieczyste. Wtedy, możliwa jest oddzielna sprzedaż domu w trakcie budowy.
Czym jest stan deweloperski domu i na co zwrócić uwagę przy sprzedaży?
Określenie “stan deweloperski” dotyczy najczęściej domu, mieszkania czy lokalu w stanie surowym, zamkniętym, w którym powinny znajdować się instalacje i określone elementy wykończeniowe. Polskie prawo do tej pory nie uregulowało pojęcia stanu deweloperskiego, dlatego też przez różnych deweloperów może być różnie interpretowane.
Jak zatem powinien wyglądać dom w stanie deweloperskim?
Większość deweloperów w ramach tzw. stanu deweloperskiego (dom zamknięty) oferuje swoje usługi w zakresie montażu m.in.okien, drzwi (tylko wejściowe) – najczęściej są to najtańsze drzwi wejściowe, które spełniają wszystkie normy techniczne. Ściany i sufity przeważnie są otynkowane. W domu zamontowane są parapety wewnętrzne, które również są jednymi z najtańszych spełniających wymogi techniczne.
Deweloper również zajmuje się instalacjami elektrycznymi, w skład których wchodzi m.in. przeprowadzenie przewodów elektrycznych wewnątrz ścian, zamontowanie gniazd elektrycznych oraz przeprowadzenie przewodów do podłączenia oświetlenia. Podłączane są również media, które zapewniają podłączenie telewizji i internetu.
Na koniec należy wymienić instalację wodno – kanalizacyjną oraz grzewczą, które wymagają ułożenia rur.
Jakie dokumenty należy przygotować dla kupującego dom w trakcie budowy?
Najważniejsze dokumenty potrzebne przy sprzedaży domu w trakcie budowy to:
- Aktualny odpis z księgi wieczystej
- Wypis z rejestrów gruntów
- Zaświadczenie o przeznaczeniu działki w planie zagospodarowania przestrzennego miasta lub gminy
- Zaświadczenie o położeniu nieruchomości na terenie
- Dokument potwierdzający fakt nabycia działki budowlanej i domu w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży
Na podstawie tych dokumentów dowiemy się na jakim etapie są prace budowlane i jaki jest stan techniczny nieruchomości.
Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.
Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.
Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.
Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.
No Comments