sprzedaz-mieszkania-2021-spadek

Jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku? 2023

Sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku – czy jest możliwa?

sprzedaz-mieszkania-2021-spadek

Mieszkaniem nabytym w drodze spadku możemy swobodnie zarządzać –  sprzedać je, lub pozostawić do własnej dyspozycji.  Zdarza się, że z różnych powodów (np. brak czasu by zajmować się mieszkaniem) podejmujemy decyzję o jego sprzedaży. Jeśli zastanawiamy się, jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku, po przeczytaniu tego tekstu nie powinniśmy mieć już wątpliwości.

Jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku? 

Czym właściwie jest spadek? Spadek to całokształt praw i obowiązków, przynależnych do spadkodawcy, które w chwili jego śmierci przechodzą na prawnych następców czyli spadkobierców. Co może być elementem spadku? Rzeczy prywatne spadkodawcy, różnego rodzaju nieruchomości, aktywa, lokaty a nawet zwierzęta. Dla przykładu jeśli

posiadamy mieszkanie w spadku po rodzicach, warto wiedzieć, że prawo by nim zarządzać zyskujemy już w momencie przejęcia spadku. Oznacza to, że od razu posiadamy wszelkie prawa by takie mieszkanie sprzedać.

Warto przeczytać Jak wycenić nieruchomość w 2021? – Szybkie porady

Tak więc dziedziczenie nieruchomości nie jest niczym  nadzwyczajnym, a co za tym idzie, to, jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku, jest interesującą informacją. Warto podkreślić, że sprzedaż takiej nieruchomości nie jest niczym skomplikowanym, a tak właściwie jest to procedura całkiem zwyczajna.

O czym należy pamiętać, przy sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku?

Ważną kwestią, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku jest kwestia podatku dochodowego. Na początku roku 2019 w życie weszły nowe przepisy, które ułatwiają sprzedaż mieszkania nabytego w spadku. Tak więc kiedy zapłacimy podatek a kiedy nie musimy tego robić? Jeżeli decydujemy się na sprzedaż, w ciągu 5 lat od nabycia lub wybudowania przez spadkodawcę, nieruchomości, mamy obowiązek zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak, dane mieszkanie było użytkowane przez spadkodawcę ponad 5 lat, a następnie przeszło w ręce spadkobiercy – sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku nie będzie wiązała się z obowiązkiem zapłaty podatku. Istnieje jednak sposób, by mimo nie upłynięcia 5 letniego terminu, nie musieć płacić podatku do Urzędu Skarbowego. Jak to jest możliwe? Jeśli  w ciągu 2 lat zamierzamy przeznaczyć środki ze sprzedaży naszego nabytego w spadku mieszkania, na zakup innej nieruchomości wyłącznie w celach mieszkaniowych – nie musimy płacić obowiązkowego podatku. Wystarczy, że złożymy odpowiednią deklarację, mówiącą o naszych planach kupna nowej nieruchomości, do Urzędu Skarbowego. Nieruchomością nie musi być jedynie mieszkanie, również może to być dom czy działka na której chcemy się wybudować. Na koniec, powinniśmy przedstawić akt notarialny kupna nowej nieruchomości, Urzędowi Skarbowemu.

Jak w szybki sposób sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku?

Mieszkanie nabyte w drodze spadku możemy sprzedać samodzielnie, wystawiając ogłoszenie na jednym z portali ogłoszeniowych. Jednak, jak wiadomo, mieszkania otrzymane w spadku, użytkowane latami, często nadają się do generalnego remontu.

Może cię zainteresować Jak sprzedać mieszkanie – kilka cennych porad 2020

Mieszkania w złym stanie technicznym, sprzedają się dłużej, nie są atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Jeśli nie chcemy poświęcać swoich oszczędności na remont mieszkania przeznaczonego do sprzedaży, możemy skorzystać z usług kogoś kto kupuje mieszkania nawet w złym stanie technicznym. Takie usługi oferuje skup.io. Jest to skup nieruchomości, który cieszy się coraz większym gronem zadowolonych klientów. To również odpowiedź na pytanie – jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku. Takie nieruchomości nie stanowią problemu, co więcej, pracownicy firmy pomogą załatwić wszelkie formalności prawne. Pewnym jest, że ta forma sprzedaży jest najszybsza, sprzedaż trwa nawet 1 tydzień. 

Czy można sprzedać  nabyte w drodze spadku, udziały w nieruchomości?

Sytuacja, w której więcej niż jeden spadkobierca posiada prawa do tej samej nieruchomości, najczęściej powoduje, że spadkobiercy posiadają udziały w nieruchomości. Oznacza to, że mogą razem decydować o losach nieruchomości, każdy może sprzedać swoją “część” bez informowania pozostałych, lecz o sprzedaży całej nieruchomości  decydują wszyscy razem. W praktyce, kwestia dogadania się wszystkich spadkobierców jest bardzo trudna, dlatego sprzedaż udziałów w nieruchomości nabytej w drodze spadku jest dość powszechna. Czasami to jedyny sposób, by posiadanie udziału dało nam jakąś widoczną korzyść. Z decyzją o sprzedaży udziału w nieruchomości, możemy udać się do skup.io. Również w takich sytuacjach uzyskamy potrzebną pomoc prawną i finansową. 

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ