Jak wycenić nieruchomość w 2021?

Jak wycenić nieruchomość w 2023? – Szybkie porady

Zanim wystawimy mieszkanie na sprzedaż, musimy dobrze zastanowić się za jaką cenę chcemy je sprzedać. Zazwyczaj pierwszym odruchem jaki wykonujemy jest sprawdzenie aktualnej sytuacji na rynku przez przeglądanie stron internetowych, a dokładniej portali ogłoszeniowych. Dowiemy się z nich, za ile podobne nieruchomości są wystawiane. Jednak dane te zazwyczaj nie są zbyt rzetelne. Wynika to głównie z faktu, że patrząc jedynie na kwotę, nie wiemy jakim zainteresowaniem cieszy się dana oferta oraz jaka będzie ostateczna cena transakcyjna. Niektóre serwisy publikują dane dotyczące ilości pobrania numeru telefonu czy wyświetleń danej nieruchomości jednak nie są to dane, którymi możemy się sugerować. Wiadomo, że każdemu zależy na uzyskaniu rzetelnej informacji na temat wartości posiadanego mieszkania, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie wyceny przez profesjonalistę lub też skorzystanie z wyceniarek internetowych.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Aby profesjonalnie wycenić nieruchomość, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Między innymi jest to lokalizacja oraz stan techniczny i wizualny mieszkania. Dodatkowo w raporcie warto zaznaczyć, z którego roku jest budynek oraz na które strony świata wychodzą okna. Rzeczoznawca bierze także pod uwagę dostęp do komunikacji miejskiej oraz poziom rozwoju infrastruktury. Duże znaczenie ma również wielkość mieszkania oraz rozkład poszczególnych pomieszczeń. Czynniki te w zależności od aktualnych potrzeb rynkowych mogą obniżać lub podwyższać wartość nieruchomości. Na przykład w ostatnich latach, odnotowano popyt na mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym. Kupujący wybierali je zdecydowanie chętniej niż trzypokojowe z oddzielną kuchnią, mimo że cena w obydwu wypadkach była podobna.

Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę

Wycena nieruchomości uzyskana od rzeczoznawcy jest uznawana za najbardziej wiarygodną i dokładną. Spowodowane jest to tym, że specjalista bierze pod uwagę liczne czynniki dotyczące naszego mieszkania, gdzie następnie są one porównywane do aktualnie panującej sytuacji na rynku. Warto zaznaczyć, że wycena rzeczoznawcy ważna jest rok. 

Ze względu na to, że usługa wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę jest usługą płatną, wielu właścicieli mieszkań nie chętnie z niej korzysta. Dodatkowo musimy się umówić z osobą, która obejrzy nasze mieszkania. Na samą wyceną trzeba także poczekać. Wszystkie te czynniki powodują, że aktualnie właściciele mieszkań zdecydowanie chętniej korzystają z alternatywnych możliwości oszacowania wartości posiadanej nieruchomości.

Jeżeli zdecydujemy się ze skorzystania z usług rzeczoznawcy, należy określić nie tylko rodzaj nieruchomości, ale także cel sporządzenia kosztorysu. Wynika to z faktu, że inne czynniki brane są pod uwagę w przypadku szacowania wartości spadku, a inne do sprzedaży mieszkania. Są to istotne różnice te przekładają się na ostateczną cenę mieszkania. Od tego, do jakich celów sporządzana jest wycena, zależy także, ile zapłacimy za usługę.

Czy istnieje możliwość darmowej wyceny mieszkania?

Przeprowadzenie wyceny nieruchomości za darmo jest jak najbardziej możliwe. Można zrobić to przez internet, korzystając z odpowiedniego narzędzia, które  porównuje nawet kilkaset podobnych ofert, ustalając wartość nieruchomości. To bardzo dobra wiadomość, tylko nasuwa się pytanie, czy uzyskane wyniki są wiarygodne? W każdym wypadku otrzymana wartość nieruchomości stanowi stawkę będącą porównaniem wielu podobnych ofert. Możemy więc z dużym prawdopodobieństwem uznać ją za prawdziwą lub bardzo zbliżoną do ceny transakcyjnej. Właśnie z tego powodu uzyskanie informacji na temat średniej ceny za mkw posiadanej nieruchomości jest tak ważne dla sprzedającego. 

Aby wycena była dokładniejsza możemy także uzupełnić dodatkowe cechy mieszkania. Może to być między innymi miejsce parkingowe oraz postojowe. W procesie analizowania dostępnych danych ważne jest także czy w budynku jest winda, dlatego też warto uzupełnić również to pole. Dobrze jest również zaznaczyć wszystkie dodatkowe posiadane przestrzenie takie jak balkon, piwnica, czy komórka lokatorska. W celu wykonania prawidłowej wyceny niezbędne jest także podanie danych adresowych nieruchomości. Podczas uzupełniania formularza nie możemy podawać informacji, które nie są zgodne z faktycznym stanem nieruchomości, ponieważ w przeciwnym razie otrzymana wycena może okazać się nierzetelna.

W przypadku korzystania z wyszukiwarek w szybki sposób możemy dowiedzieć się ile jest warte nasze mieszkanie. Możemy również znaleźć serwisy, które oferują także przygotowanie bardziej szczegółowego raportu na podstawie konkretnych danych przesłanych przez klienta.

Wycena nieruchomości do spadku – jak to zrobić?

Obowiązek wyceny mieszkania przy spadku należy do spadkobiercy, czyli osoby będącej podatnikiem. Wycenę należy przeprowadzić rzetelnie i musi odpowiadać wartości rynkowej podobnych nieruchomości. Skład i stan spadku oceniany jest przez sąd na podstawie spisu i oświadczenia spadkobiercy. Jeżeli wycena mieszkania jest potrzebna do podziału majątku, to jej podstawą jest wartość rynkowa mieszkania.

Operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego

Przykładowo dziedzicząc nieruchomość położoną w dobrej lokalizacji, ale dość mocno zaniedbaną, która posiada zły stan techniczny czy też posiada inne cechy obniżające jej atrakcyjność rynkową, deklarując nawet realną jej wartość rynkową poważnie ryzykujemy sprzeciw Urzędu Skarbowego co do podanej kwoty. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, podana wartość może nie zmieścić się w widełkach, którymi dysponuje US, na podstawie zebranych cen transakcyjnych. Operat szacunkowy dołączony do takiej deklaracji jest dowodem na to, iż zadeklarowana wartość nieruchomości odpowiada jej atrakcyjności rynkowej i koresponduje z aktualną sytuacją na lokalnym rynku nieruchomości podobnych. Elementem wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego jest bogata dokumentacja fotograficzna nieruchomości, jej szczegółowy opis oraz wnikliwa analiza lokalnego rynku nieruchomości. Operat szacunkowy weryfikuje i uwiarygodnia poziom wartości zadeklarowanej przez Podatnika i często rozwiewa wątpliwości Urzędu Skarbowego co do wartości rynkowej odziedziczonej nieruchomości.

Oszacowanie wartości rynkowej dla urzędu skarbowego

Dla urzędu skarbowego określenie prawidłowej wartości mieszkania jest bardzo istotne. Każda umowa kupna-sprzedaży jest weryfikowana w celu sprawdzenia, czy cena ujęta w akcie notarialnym nie jest zaniżona. W sytuacji gdyby kupujący zapłaciłby zbyt niski podatek, naraziłby tym samym skarb państwa na uszczerbek finansowy. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że obowiązek uregulowania należności wobec urzędu skarbowego powstaje wtedy, gdy żadna ze stron umowy nie jest płatnikiem VAT. Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% od ceny transakcyjnej wskazanej w akcie notarialnym. Informacje o powstaniu ewentualnej niedopłaty możemy otrzymać w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości. Po tym czasie roszczenie urzędu skarbowego się przedawnia, w związku z czym staje się niezasadne.

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, wartość rynkową nieruchomości określa się „na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego”.

Skup mieszkań – wycena nieruchomości od spadku

Dla potrzeb skarbowo-podatkowych potrzebna jest wycena nieruchomości, która służy określeniu jej wartości rynkowej niezbędnej m.in. przy składaniu deklaracji na podatek od spadku. Potrzeba taka pojawia się każdorazowo przy dziedziczeniu spadku w postaci nieruchomości.

W takim przypadku warto skorzystać z usług, które oferuje skup mieszkań, deklarując rzetelną i profesjonalną ocenę wartości danej nieruchomości. Zaraz po przeprowadzeniu  postępowania spadkowego kolejne kroki skierowane będą do urzędu skarbowego, gdzie zostanie złożone stosowne oświadczenie dotyczące nabytego w drodze dziedziczenia majątku.

Skup przygotuje dla Państwa stosowne dokumenty w formie formularza SD-Z2, który obowiązkowo trzeba złożyć w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia na drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. 

Jest to zdecydowanie niezbędne, ponieważ w dalszych krokach informacja z US o opłaceniu bądź też zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn będzie konieczna.

Skup mieszkań jest w stanie skutecznie pomóc w tych skomplikowanych kwestiach i odciążyć spadkobierców z niepotrzebnego stresu i niepewności, które mogą być związane ze sprzedażą odziedziczonej nieruchomości.

Już podczas załatwiania formalności związanych z urzędem skarbowym można rozpocząć oferowanie nieruchomości potencjalnym kupującym. Skup pomocny jest w całym procesie związanym ze sprzedażą nieruchomości otrzymanej w drodze spadku lub darowizny.

Każdy przypadek, z którym zwróci się do skupu klient zostanie rozpoznany w sposób niebudzący wątpliwości pod kątem prawnym. Do każdej sprawy podchodzi się indywidualnie, ze względu na to, że każda nieruchomość jest inna i jest z nią związana inna sytuacja prawna.

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ