jak-dobrze-sprzedac-mieszkanie

Jak dobrze sprzedać mieszkanie 2023

Sprzedaż mieszkania może być łatwiejsza, niż myślisz. Wystarczy poznać sposoby sprzedaży nieruchomości i wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli planujesz sprzedać swoją nieruchomość i zastanawiasz się, jak dobrze sprzedać mieszkanie – postaramy się Tobie pomóc.

Dobra sprzedaż nieruchomości, dla każdego może mieć odmienne znaczenie. Potrzeby sprzedających są bardzo różne. Dla jednych liczy się jak największy zysk finansowy, dla innych jak najszybsza transakcja, jeszcze innym zależy na oddelegowaniu wszelkich formalności związanych ze sprzedażą specjalistom. To, jak dobrze sprzedać mieszkanie, może mieć więc różne znaczenie, w zależności od potrzeb sprzedającego. 

jak-dobrze-sprzedac-mieszkanie

Jak dobrze sprzedać mieszkanie – skup nieruchomości, sprzedaż z pośrednikiem czy samodzielna transakcja

Sprzedający ma do wyboru 3 główne metody sprzedaży nieruchomości. Dostęp do internetu i portali społecznościowych sprawił, że samodzielnej transakcji może podjąć się teraz każdy i jest to bardzo przystępny sposób na sprzedaż nieruchomości. Skup nieruchomości i sprzedaż z pośrednikiem to także popularne metody, które mogą być bardzo pomocne w określonych sytuacjach. 

Pamiętaj jednak, że każda metoda ma swoje wady i zalety, a decyzja o tym, jak dobrze sprzedać mieszkanie, należy do Ciebie. Poniżej znajdziesz krótki opis każdego modelu sprzedaży oraz wskazówki kiedy warto skorzystać z każdej z nich.

Jak dobrze sprzedać mieszkanie samodzielnie – przygotować się

Jak dobrze sprzedać mieszkanie w pojedynkę? Zanim zdecydujemy się na samodzielną sprzedaż mieszkania, warto przygotować się pod kątem tego, jak przebiega cały proces. Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy agencji nieruchomości, musimy liczyć się z tym, że wszystkie formalności, kontakty z kupującymi i negocjacje będą spoczywały wyłącznie na sprzedającym.

Nieruchomość na sprzedaż powinna prezentować się nienagannie, aby przyciągnąć zainteresowanie kupujących. Sprzedający musi stworzyć ciekawe ogłoszenie i zarezerwować sobie czas, na częste kontakty z zainteresowanymi oraz przygotować się do negocjowania ceny. 

Zgromadzenie niezbędnych dokumentów nie powinno przysporzyć problemów, gdy nieruchomość nie ma żadnych wad prawnych. O niezbędnych dokumentach do sprzedaży mieszkania poinformuje notariusz, który sporządzi akt notarialny sprzedaży. 

Największym plusem samodzielnej sprzedaży mieszkania, jest oszczędność, ponieważ nie płacimy pośrednikowi za pomoc w transakcji. To trafiona odpowiedź na pytanie, jak dobrze sprzedać mieszkanie, gdy nieruchomość jest w dobrym stanie, bez problemów prawnych, a sprzedający nie spieszy się z finalizacją transakcji.

Utrudnieniem w tym modelu sprzedaży może być niewystarczająca znajomość rynku nieruchomości, co może skutkować wydłużeniem procesu sprzedaży, np. przez złe określenie ceny mieszkania. Ponadto, z dużym prawdopodobieństwem możemy trafić na osobę kupującą nieruchomość środkami z kredytu, więc sprzedający może nie otrzymać gotówki z transakcji od razu. 

Jak dobrze sprzedać mieszkanie z pośrednikiem

Wielu z nas ma problemy ze sprzedażą swoich mieszkań. Zdarza się, że nie możemy sprzedać nieruchomości, ponieważ nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego klienta. W takim przypadku warto jest skorzystać z pośrednika, który pomoże nam w sprzedaży naszego mieszkania. 

Dobry pośrednik nieruchomości to profesjonalista, który jak nikt inny zna się na rynku nieruchomości. Dzięki doświadczeniu potrafi on właściwie wycenić nieruchomość, zabezpieczyć transakcję pod kątem prawnym i stworzyć ofertę, która zaciekawi nabywców. Pośrednik nieruchomości może również przejąć od nas wszelkie formalności, których wymaga sprzedaż. 

Zaletą tego modelu sprzedaży jest duża wygoda sprzedającego, który zyskuje wsparcie eksperta. Minusem zaś, prowizja za usługi agenta.  

Jak dobrze sprzedać mieszkanie z agentem nieruchomości? Zadbajmy o odpowiednią umowę z pośrednikiem. Dokładnie zapoznajmy się z jej treścią, obowiązkami agenta nieruchomości oraz zapisami dotyczącymi wynagrodzenia. Wybierając pośrednika, warto kierować się poleceniem znajomych i zwrócić uwagę na to czy pośrednik posiada licencję.

Licencja pośrednika nieruchomości nie jest obecnie obowiązkowa, natomiast niektórzy pośrednicy decydują się potwierdzić swoje umiejętności poprzez uzyskanie licencji. To może stanowić wskazówkę do wyboru konkretnego specjalisty.

Jak dobrze sprzedać mieszkanie do skupu nieruchomości

Trzecim sposobem na to, jak dobrze sprzedać mieszkanie, jest skup nieruchomości. Sprzedaż polega na zgłoszeniu przez sprzedającego nieruchomości do pracownika firmy skupującej nieruchomości, a po obopólnym ustaleniu warunków transakcji, następuje sprzedaż.

Kupującym jest firma skupująca nieruchomości, więc nie jest to sprzedaż z pośrednikiem. To, co łączy skup nieruchomości i sprzedaż z pośrednikiem to duże bezpieczeństwo transakcji, ponieważ w obu przypadkach doświadczeni specjaliści dbają o bezpieczeństwo finansów sprzedającego i pomogą w przeprowadzeniu wszystkich formalności. 

Skup nieruchomości jest wybierany przez osoby, które mają problem z samodzielną sprzedażą nieruchomości, w przypadku zadłużenia, lokatora w mieszkaniu, złego standardu nieruchomości, lecz również osoby, którym zależy na ekspresowej gotówce. Zysk wypłacany jest od razu gotówką (najczęściej przelewem).

Atutem, tej metody sprzedaży jest wszechstronna pomoc różnych specjalistów, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie, w przypadku gdy sprzedaż nieruchomości jest problematyczna. Jest to również najszybsza sprzedaż nieruchomości. 

Dla niektórych osób minusem jest nieco niższa cena sprzedaży. W tej kwestii należy wiedzieć, że skupy nieruchomości oferują cenę, z której potrącają koszty doprowadzenia nieruchomości do stanu używania. Sprzedający może otrzymać niższą cenę, zyskuje jednak możliwość natychmiastowej sprzedaży bez konieczności samodzielnego regulowania problematycznych kwestii np. przeprowadzania sporów sądowych, eksmisji czy ponoszenia kosztów remontu. 

Jak dobrze sprzedać mieszkanie – podatek, zapisy w umowie, zweryfikować nabywcę

Jak dobrze sprzedać mieszkanie? Bez względu na to, który sposób sprzedaży wybierzemy, zawsze warto samodzielnie zadbać o pewne kwestie.

1. Po pierwsze, trzeba będzie zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości. Zapłaci go ta osoba, która zdecyduje się na sprzedaż w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości. Podatek wynosi 19% od dochodu z transakcji, więc może być to znacząca kwota. Warto zaplanować transakcję biorąc pod uwagę przepisy podatkowe oraz przewidziane ulgi.

  1. Należy dokładnie czytać umowy – te z pośrednikiem, jak i z nabywcą. Jeżeli jakiś zapis w umowie wzbudza nasze wątpliwości, warto go dokładnie zweryfikować lub skorzystać z pomocy prawnika, który zadba o nasze interesy.
  2. Gdy korzystamy z usług firm skupujących nieruchomości, warto zweryfikować je uprzednio w internecie i przeczytać opinie ich klientów. Podobnie, gdy decydujemy się na sprzedaż mieszkania z pośrednikiem. 

Jak dobrze sprzedać mieszkanie – od czego zależy sprzedaż

jak-dobrze-sprzedac-mieszkanie-w-2023

Sprzedaż mieszkania to nie tylko wystawienie ogłoszenia i czekanie na kupca. Aby uzyskać satysfakcjonujący wynik, trzeba się odpowiednio przygotować i zadbać o kilka istotnych aspektów. Pamiętaj, że im więcej się dowiesz na temat rynku nieruchomości oraz aktualnych trendów, tym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję dotyczącą sposobu przeprowadzenia transakcji.

Powyższy artykuł, to wskazówka dla tych, którzy zastanawiają się, jak dobrze sprzedać mieszkanie – to zaś zawsze jest kwestią indywidualną. 

W przypadku niepowodzenia przy samodzielnej sprzedaży nieruchomości zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów – pośrednika lub skupu nieruchomości.

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ