jak-sprzedac-mieszkanie-po-rozwodzie

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie może być emocjonalnie i finansowo stresującym doświadczeniem. Pozbycie się wspólnej nieruchomości po rozwodzie, dla wielu osób staje się priorytetem. Często mieszkanie jest ostatnim wątkiem łączącym, byłych już małżonków. I równie często jest to temat, który prowadzi do dużych sporów.

Mieszkanie po rozwodzie – co z nim zrobić? Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku u notariusza lub poprzez drogę sądową. Ponadto każdy z małżonków może osobno zbyć należący do niego udział w nieruchomości, lub gdy byli małżonkowie decydują się na wspólną sprzedaż, mogą to zrobić w dowolny sposób. Jak wygląda sprzedaż mieszkania po rozwodzie? Co koniecznie trzeba wiedzieć w tym temacie? 

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie – sposób na pozbycie się współwłasności

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie to jeden ze sposobów na pozbycie się współwłasności. Jeśli nie możecie dogadać się ze swoim byłym małżonkiem, co do podziału majątku, to sprzedanie mieszkania i podział uzyskanego kapitału może być właściwym rozwiązaniem.

sprzedaz-mieszkania-po-rozwodzie

Trzeba jednak wiedzieć, że sprzedaż mieszkania po rozwodzie to nie jedyne rozwiązanie. Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku – umownie lub z udziałem sądu. Umowny podział majątku jest możliwy tylko wtedy, gdy małżonkowie są zgodni co do sposobu podziału i warunków takiej transakcji np. jeden z byłych małżonków jest zdecydowany przejąć nieruchomość, w zamian za co zapłaci określoną kwotę drugiemu – oboje wyrażają zgodę na takie rozwiązanie.

Umowny podział majątku polega na stawiennictwie u notariusza, który stworzy odpowiedni akt notarialny i dopełni formalności. 

Niestety, w wielu przypadkach wspólny zgodny pogląd na podział majątku jest nieosiągalny. Sprawy rozwodowe, pozostawiają byłych małżonków w nie najlepszych stosunkach. Jeżeli trudno jest osiągnąć porozumienie, w kwestii tego co zrobić ze wspólnym mieszkaniem po rozwodzie, można zdecydować się na podział majątku, którego dokona sąd. 

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie – podział majątku

Małżonkowie decydują się na podział majątku, aby nie pozostawać w stanie współwłasności, szczególnie gdy relacje między rozwodnikami nie są najlepsze. Podział majątku jest możliwy w ramach rozprawy rozwodowej, jednak w praktyce nie dzieje się tak często. 

Podział majątku odbywa się z reguły już po rozwodzie. Postępowanie jest najczęściej długotrwałe, przez to, że strony nie mogą wypracować ugody i dochodzi do kłótni. Bywa, że małżonkowie podchodzą do kilku rozpraw.

Podział majątku przez sąd może polegać na: fizycznym podzieleniu nieruchomości – np. na dwie mniejsze, gdy jest to niemożliwe, sąd może orzec o przyznaniu nieruchomości na własność jednemu z małżonków, który będzie musiał spłacić drugiego. W ostateczności sąd może zdecydować, że mieszkanie po rozwodzie należy sprzedać. Taka sprzedaż mieszkania po rozwodzie przebiega na warunkach licytacyjnych. 

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie – sprzedaż licytacyjna przez komornika

Mieszkanie, które jest własnością małżonków, może zostać sprzedane przez komornika. Sprzedaż mieszkania po rozwodzie, gdy zadecyduje o tym sąd w toku podziału majątku odbywa się na warunkach sprzedaży publicznej – licytacji, a co za tym idzie, nie jest to najkorzystniejszy sposób na rozwiązanie kwestii wspólnego mieszkania po rozwodzie

Taka sprzedaż, najczęściej powoduje uzyskanie niższej kwoty sprzedaży, niż gdyby małżonkowie podjęli próby sprzedaży nieruchomości na wolnym rynku. Ponadto byli małżonkowie muszą opłacić koszty czynności komornika. To znacząco uszczupli zysk ze sprzedaży mieszkania po rozwodzie. 

Wobec tego warto dążyć do porozumienia, i sprzedać mieszkanie po rozwodzie na lepszych warunkach.

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie a mieszkanie z kredytem hipotecznym

Co w sytuacji, gdy mieszkanie po rozwodzie to tak naprawdę nieruchomość z hipoteką? Zobowiązanie wobec banku nie podlega podziałowi podczas rozprawy sądowej. Po rozwodzie nadal oboje małżonkowie są zobowiązani do spłaty kredytu hipotecznego. Kwestię wspólnego kredytu, muszą oni rozwiązać samodzielnie np. przepisać kredyt na jednego małżonka. 

Małżonkowie mogą również zdecydować się na wspólną sprzedaż mieszkania po rozwodzie, spłacić kredyt i w ten sposób rozwiązać kwestię nieruchomości z hipoteką 

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie – sprzedaż udziałów w nieruchomości

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie to nie jedyna możliwość. Po rozwodzie małżonkom przypada najczęściej 1/2 udziałów we wspólnej nieruchomości. Warto wiedzieć, że każdy małżonek z osobna, może dokonać sprzedaży swojego udziału w nieruchomości. Sprzedaż udziału w nieruchomości można zrealizować przed dokonaniem podziału majątku.

W przypadku współwłasności w częściach ułamkowych możemy swobodnie dysponować posiadanym udziałem. Sprzedaż udziałów w nieruchomości szczególnie warto przeprowadzić ze skupem nieruchomości. Taka transakcja pozwala szybko uwolnić się od kwestii wspólnej nieruchomości z byłym małżonkiem. Zgoda byłego małżonka nie jest wymagana, gdy w księdze wieczystej nieruchomości widnieją oboje małżonkowie oraz wyszczególnione są ich ułamkowe udziały. 

Skup nieruchomości, odkupuje mieszkania nawet w kilka dni. Jest to najszybszy sposób na rozwiązanie współwłasności. Jeżeli chcesz zbyć należący do Ciebie udział, pomożemy Ci załatwić formalności oraz zrealizować bezpieczną sprzedaż. 

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie – wspólna sprzedaż nieruchomości

Wspólna sprzedaż mieszkania po rozwodzie jest z pewnością korzystniejszym rozwiązaniem niż zbycie nieruchomości przez licytację, w toku podziału majątku. Na wspólną sprzedaż mogą zdecydować się byli małżonkowie, których własność wyrażona jest ułamkiem. 

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie polega na tym, że małżonkowie zbywają swoje udziały osobno jednemu nabywcy. Wspólna sprzedaż nieruchomości okazuje się korzystniejsza w porównaniu do sprzedaży jedynie udziału w nieruchomości.

Transakcję można sfinalizować bezproblemowo i szybko kontaktując się z doświadczonym skupem nieruchomości. W ten sposób małżonkowie mogą spieniężyć również nieruchomość, która obciążona jest hipoteką lub innymi zobowiązaniami. Zysk z transakcji wypłacany jest jeszcze tego samego dnia podczas zawarcia umowy sprzedaży u notariusza. 

jak-sprzedac-mieszkanie-po-rozwodzie

Małżonkowie wskazują numery rachunków bankowych, na które wpłyną pieniądze w wysokości proporcjonalnej do posiadanych udziałów. 

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie – czy warto

Rozwód to trudny czas dla każdego. Jednak często jest tak, że musimy podjąć decyzję dotyczącą przyszłych losów wspólnie zakupionej nieruchomości. Czy warto realizować sprzedaż mieszkania po rozwodzie?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Sprzedaż mieszkania po rozwodzie, pozwala na szybkie rozwiązanie tematu współwłasności z byłym małżonkiem, bez konieczności przeprowadzania długotrwałego i stresującego postępowania w sądzie. Wspólna sprzedaż może okazać się szybka i korzystna finansowo. Aby móc zrealizować taką transakcję, trzeba jednak dojść do porozumienia z małżonkiem, który również musi zgodzić się na sprzedaż.

 

Gdy jeden z małżonków nie godzi się na sprzedaż, alternatywą może okazać się sprzedaż udziału w nieruchomości lub sądowe zniesienie współwłasności, w toku którego jeden z małżonków może stać się wyłącznym właścicielem lokalu, natomiast druga strona zyskuje w zamian za to środki pieniężne. 

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ