eksmisja-lokatora-z-dzieckiem-2023

Eksmisja lokatora z dzieckiem – czy to trudne?

Czy można eksmitować z domu osobę, która ma na swoim utrzymaniu dziecko? To pytanie często pojawia się wśród właścicieli nieruchomości, którzy borykają się z problemem lokatora, który przejął mieszkanie i nie chce go opuścić.

Eksmisja lokatora z dzieckiem jest możliwa, lecz przymusowe usunięcie lokatorów musi mieć solidne podstawy, a sama eksmisja musi przebiegać zgodnie z przepisami prawa. 

Przyjrzyjmy się bliżej kwestii eksmisji i rozwiejmy wątpliwości dotyczące procedury eksmisji lokatorów z dziećmi. Co mówi prawo oraz co może zrobić właściciel gdy na swojej drodze spotka nierzetelnego lokatora? Sprawdź tekst poniżej.

Eksmisja lokatora z dzieckiem – kogo nie można eksmitować 

eksmisja-lokatora-z-dzieckiem

Właściciele nieruchomości często niechętnie podchodzą do kwestii wynajmu lokalu samotnym rodzicom wychowującym dzieci. Wiele słyszy się o tym, że tego typu lokatorów nie pozbędziemy się, gdy zaczną sprawiać problemy, np. przestaną płacić czynsz czy po zakończeniu umowy odmówią opuszczenia lokalu. 

Kiedy mówimy o eksmisji lokatora, często pojawia się pytanie, czy osoba mająca na swoim utrzymaniu dziecko może być poddana tej procedurze. Istnieje powszechne przekonanie, że rodzice są w jakiś sposób chronieni przed eksmisją ze względu na dobro i interes dziecka.

Eksmisja lokatora z dzieckiem – czy jest możliwa?

Jednak prawda jest taka, że nie ma ogólnych ograniczeń co do możliwości eksmisji osób mających dzieci. Jeśli dany lokator sprawia poważne problemy lub narusza warunki umowy najmu, właściciel nieruchomości ma prawo wypowiedzieć umowę, a gdy lokator nie opuści lokalu w terminie, właściciel może wystąpić o jego eksmisję bez względu na to, czy jest on opiekunem dziecka, czy nie.

Jednakże prawdą jest również to, że fakt posiadania małoletniego dziecka przez lokatora wpływa na to, że osoby te traktowane są nieco inaczej w przypadku eksmisji. Chodzi o to, że w przypadku eksmisji lokatora z dzieckiem, sąd w wyroku orzeknie o przyznaniu lokatorom lokalu socjalnego

Eksmisja lokatora z dzieckiem – szczególe przepisy dotyczące procedury eksmisji 

Eksmisja lokatora z dzieckiem to trudna i delikatna sprawa, która wymaga przestrzegania szczegółowych przepisów dotyczących procedury eksmisji. W przypadku, gdy eksmisja dotyczy osób z niepełnoletnimi dziećmi, sąd przyzna prawo do lokalu socjalnego, jeżeli osoby te nie mogą zamieszkać w innym miejscu – do lokalu socjalnego mogą zostać eksmitowani nierzetelni lokatorzy.

Pewne grupy osób są szczególnie chronione przez prawo, możliwością przeniesienia do lokalu socjalnego. Takimi osobami oprócz osób małoletnich i ich opiekunów, są: osoby niepełnosprawne, ubezwłasnowolnione oraz wspólnie z nimi zamieszkujący opiekunowie, kobiety w ciąży, obłożnie chorzy, bezrobotni, ubodzy emeryci i renciści.

A więc eksmisja lokatora z dzieckiem, jeżeli nie mają oni innego miejsca, do którego mogą się przenieść, nastąpi do lokalu socjalnego. 

Taki lokal, ma obowiązek zapewnić gmina. Głównym problemem eksmisji lokatora z dzieckiem, jest to, że dopóki gmina nie wskaże odpowiedniego lokalu, eksmisję wstrzymuje się. Gminy nie dysponują licznymi zasobami lokalowymi, toteż w wielu miastach są bardzo długie kolejki do otrzymania takich lokali.

To powoduje, że eksmisja lokatora z dzieckiem może potrwać dłużej i tego obawiają się wynajmujący. 

Eksmisja lokatora z dzieckiem – sprzedaż mieszkania z lokatorem

Właściciel nieruchomości nie może po prostu samodzielnie eksmitować lokatora z dzieckiem bez odpowiedniej procedury. Musi postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby samemu nie narazić się na negatywne konsekwencje prawne.

Właściciel ma też inną możliwość, aby zażegnać problem lokatorów. Jest nim sprzedaż mieszkania z lokatorem.

Co daje takie rozwiązanie? Właściciel nie musi dokonywać eksmisji. Nie musi wytaczać powództwa przeciwko lokatorom, ani oczekiwać na usunięcie lokatorów z mieszkania, szczególnie gdy obawiamy się, że eksmisja może potrwać dłuższy czas.

Właściciel nieruchomości ma prawo sprzedać swój lokal, a lokatorzy zamieszkujący nieruchomość prawnie lub bezprawnie nie są przeszkodą do zrealizowania sprzedaży. 

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem? Najlepiej skorzystać ze skupu nieruchomości, który oferuje taką usługę. Dzięki temu zyskamy pewność, że transakcja przebiegnie w zgodzie z procedurami i będzie dla właściciela bezpieczna a przede wszystkim szybka.

Sprzedaż nieruchomości potrwa krócej niż eksmisja lokatora z dzieckiem z mieszkania. Warto jednak podkreślić, że sprzedaż nieruchomości powinniśmy traktować jako ostateczną pomoc w przypadku problematycznych lokatorów. 

Eksmisja lokatora z dzieckiem – czy właściciel nieruchomości może zrobić coś jeszcze 

Przepisy prawne jasno określają, że właściciel nieruchomości nie może samodzielnie wyrzucić lokatora z dzieckiem, ani żadnego innego lokatora. Procedura eksmisji musi odbywać się za pośrednictwem sądu i komornika. Najpierw właściciel musi wystąpić z pozwem do sądu, a następnie dysponując wyrokiem sądowym, udaje się do komornika z wnioskiem o wszczęcie eksmisji. 

Eksmisja lokatora z dzieckiem, to jedyne rozwiązanie, aby odzyskać władztwo nad nieruchomością. 

Nawet gdy właściciel posiada wyrok sądu nakazujący opuszczenie przez lokatora nieruchomości, nie może on samodzielnie dokonać tzw. dzikiej eksmisji, czyli wyrzucić lokatora siłą. 

Niestety, po skierowaniu sprawy do komornika, właścicielowi nieruchomości pozostaje czekać na wykonanie wyroku eksmisyjnego. Jeżeli lokator nie płaci czynszu, właściciel powinien podjąć odpowiednie kroki prawne.

eksmisja-lokatora-z-dzieckiem-2023

Eksmisja lokatora z dzieckiem -podsumowanie

Podsumowując, eksmisja lokatora z dzieckiem może być długotrwałym procesem. Właściciel nieruchomości powinien działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i dochodzić eksmisji na drodze sądowej. 

Lokatorzy nie mogą zostać eksmitowani na bruk przez komornika. Jeżeli nie mają miejsca, do którego mogliby się przenieść, to gmina wskaże odpowiedni lokal. 

Jeśli eksmisja trwa zbyt długo, lub właściciel ma serdecznie dość walki o wyrzucenie lokatora z lokalu, może sprzedać mieszkanie z lokatorem. Szybką i bezpieczną transakcję zapewni skup nieruchomości. 

Łukasz Zalewski
Website |  + posts

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

ZADZWOŃ