Sprzedaż mieszkania z lokatorem

Sprzedaż mieszkania z lokatorem – jak sprzedać mieszkanie z lokatorem

Czy zastanawiałeś się, jak sprzedać mieszkanie z lokatorem? Lokator bezprawnie zajmujący nieruchomość może przysporzyć właścicielowi cały ogrom problemów. Niestety, jedyną opcją na legalne pozbycie się nieuczciwego mieszkańca jest przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego. Przepisy regulujące zasady eksmisji, nie pozwalają na wyrzucenie lokatora na ulicę, a jedynie do pomieszczeń spełniających określone warunki. Takich lokali brakuje, co wpływa na znaczne wydłużenie procesu eksmisji.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem, to rozwiązanie alternatywne, którego celem również jest pozbycie się problemu nierzetelnego lokatora, choć w nieco inny sposób i w znacznie krótszym czasie. Wobec bezradności związanej z oczekiwaniem na dopełnienie się procedur eksmisyjnych jest to jednak bardzo ciekawe rozwiązanie.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem na wolnym rynku to niełatwe zadanie. Jednak nie martw się! W tym artykule przedstawimy Ci sposób na to, jak sprzedać mieszkanie z lokatorem skutecznie i bezpiecznie.

Czy sprzedaż mieszkania z lokatorem jest legalna?

Zacznijmy od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy sprzedaż mieszkania z lokatorem jest legalna? Tak, sprzedaż mieszkania z lokatorem jest zgodna z polskim prawem. Właściciel nieruchomości, ma prawo rozporządzać nieruchomością według swojej woli, a w tym zbyć swoją własność w każdym momencie, nawet gdy jest ona zajęta przez lokatorów. 

Tak jak możliwa jest sprzedaż mieszkania z lokatorem, która dotyczy sytuacji, gdy lokator jest najemcą poprawnie wywiązującym się ze swoich zobowiązań, tak też możliwa jest sprzedaż mieszkania z lokatorem, gdy lokator to osoba bezprawnie zajmująca lokal. 

Sprzedaż mieszkania z lokatorem

Co oznacza termin – osoba bezprawnie zajmująca lokal? To osoba, która samowolnie zajęła nieruchomość np. zamieszkała w niej bez wiedzy czy zgody właściciela. To także lokator, który po wygaśnięciu bądź rozwiązaniu umowy najmu odmawia opuszczenia nieruchomości. 

W takim przypadku właściciel ma prawo do eksmisji lokatora, lecz także do sprzedaży mieszkania z lokatorem.

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem – trudności

Jeżeli problem nieuczciwego najemcy dotyczy również Ciebie, być może zastanawiałeś się, jak sprzedać mieszkanie z lokatorem? Podczas takiej transakcji, można napotkać wiele trudności. Po pierwsze, mało prawdopodobne, że nabywcę znajdziemy na wolnym rynku. Problem związany z lokatorem przejdzie na nowego właściciela, dlatego oferta zamieszkałej nieruchomości nie cieszy się popularnością wśród zwykłych kupujących. 

Jeżeli szukamy nabywcy na wolnym rynku, sprzedaż mieszkania z lokatorem może potrwać naprawdę bardzo długo, lub w ogóle nie okazać się skuteczna. Nieuczciwy lokator to znaczne obciążenie dla właściciela. Gdy do tego, osoba zamieszkująca nieruchomość przestaje płacić czynsz i inne opłaty za użytkowanie nieruchomości, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Nieuregulowanie przez lokatora comiesięcznego zobowiązania pieniężnego, może spowodować niemiłe konsekwencje finansowe po stronie właściciela m.in. problemy w spłacie kredytu i powstanie zadłużenia. Dlatego wobec problemów z lokatorem, warto wziąć sprawy w swoje ręce jak najszybciej – rozpocząć procedurę eksmisyjną, a gdy z jakichś powodów nie będzie to możliwe, warto rozważyć sprzedaż mieszkania z lokatorem.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem a eksmisja

Sprzedaż mieszkania, będzie korzystniejsza dla właściciela, jeżeli sprawa lokatora zostanie wcześniej uregulowana. Jeśli lokator nie chce się wyprowadzić dobrowolnie, właściciel będzie musiał go eksmitować. Eksmisja jest procesem sądowym i jedynym prawnym rozwiązaniem na to jak pozbyć się lokatora z mieszkania, albowiem użycie przymusu lub siły jest bezwzględnie zakazane. 

Powodem, dla którego eksmisja lokatora trwa tak długo, oraz dla którego właściciele w wielu przypadkach decydują się na sprzedaż mieszkania z lokatorem, jest czasochłonność tego procesu. Lokatora nie można wyrzucić na bruk, a eksmisja możliwa jest jedynie do pomieszczeń lub lokali o określonych warunkach. Gdy sąd orzeknie, że lokatorowi przysługuje lokal socjalny, gmina ma za zadanie go zapewnić. 

Najczęściej gminy nie dysponują dużą liczbą takich lokali. Lista oczekujących na przyznanie lokalu socjalnego jest dłuższa niż faktyczna ilość takich nieruchomości. Komornik będzie czekał z eksmisją, do czasu aż zwolni się lokal, do którego nieuczciwy lokator będzie eksmitowany.

Eksmisja może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Oprócz prób polubownego rozwiązania sprawy z lokatorem w tym okresie, właściciel nie może zrobić właściwie nic więcej.

Eksmisja niesie ze sobą również spore koszty. Po pierwsze dziki lokator może nie uiszczać właścicielowi należnych środków, co samo w sobie jest dużym obciążeniem finansowym, szczególnie gdy jest to nieruchomość inwestycyjna, a właściciel ma kredyt do spłacenia. Po drugie proces eksmisyjny również wiąże się z opłatami. 

Wobec bezsilności oczekiwania na rozwiązanie sprawy eksmisyjnej właściciele często decydują się na sprzedaż mieszkania z lokatorem, dzięki czemu mogą uniknąć wielu miesięcy stresu i walki o mieszkanie oraz odzyskać kapitał, jaki włożyli w nieruchomość. Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Sprzedaż mieszkania z lokatorem – kiedy jest dobrym pomysłem

Kiedy sprzedaż mieszkania z lokatorem to dobry pomysł? Gdy uciążliwy lokator, spowodował trudną sytuację finansową właściciela. Sprzedaż nieruchomości, pozwala uregulować zobowiązania, przywrócić płynność finansową a co najważniejsze nie narażać się na dalszą utratę kapitału. Sprzedaż mieszkania z lokatorem, warto rozważyć także wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie jesteśmy zdolni do prowadzenia batalii sądowej i eksmisyjnej. Jak wskazaliśmy wyżej, takie postępowania mogą trwać dłuższy czas i powodują dodatkowe koszty – to także spory stres.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem przeprowadzona w szybki sposób, pozwala pozbyć się kłopotu z lokatorem w najmniej problemowy sposób – przerzucając ciężar związany z procesem eksmisyjnym na inną osobę. Jednak, jak znaleźć chętnego nabywcę? Sprzedaż mieszkania z lokatorem to jedna ze specjalności skupu nieruchomości, czyli firmy, która zajmuje się profesjonalną sprzedażą mieszkań i domów z problemami prawnymi. Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, w ten sposób?

Skup nieruchomości z lokatorami jako skuteczny sposób na sprzedaż mieszkania z lokatorem

Skup nieruchomości z lokatorami to skuteczny sposób na sprzedaż mieszkania z lokatorem. Dlaczego? Skup nieruchomości z lokatorem to kupujący, który dzięki doświadczonemu zespołowi, skutecznie radzi sobie z transakcjami sprzedaży mieszkań przedstawiających problemy natury prawnej. W transakcji zawsze towarzyszą Ci eksperci nieruchomości oraz współpracujący z firmą prawnicy, dzięki czemu masz pewność, że sprzedaż będzie bezpieczna i zgodna z przepisami prawa.

Taka sprzedaż mieszkania z lokatorem, pozwala uniknąć wielu problemów, które mogą się pojawić podczas tradycyjnej transakcji (brak nabywcy, długi proces sprzedaży, konieczność opłacenia porad prawnych w przypadku komplikacji). Skup nieruchomości nie obciąża sprzedającego żadnymi kosztami, a pomoc prawnika jest jedną z komplementarnych usług, na jakie możesz liczyć.

Po zakupie nieruchomości, skup nieruchomości z lokatorem we własnym zakresie przeprowadzi postępowanie eksmisyjne, odciążając z tej konieczności sprzedającego. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak wygląda sprzedaż mieszkania z lokatorem, skontaktuj się z nami! Doradca klienta, opowie Ci o całym procesie, udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania, oraz dokona wyceny nieruchomości online. To nic nie kosztuje, dlatego zachęcamy do telefonicznego lub internetowego skonsultowania się z naszymi profesjonalistami!

Sprzedaż mieszkania z lokatorem zameldowanym

Sprzedaż mieszkania z lokatorem zameldowanym jest również możliwa do zrealizowania. Zameldowanie nie jest podstawą do zwiększenia praw lokatora, jest jedynie obowiązkiem administracyjnym. Pamiętajmy, że zameldowanie nie daje żadnych praw do zamieszkania w nieruchomości. Skup nieruchomości, to skuteczna pomoc również, gdy chodzi o .sprzedaż mieszkania z lokatorem zameldowanym.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem

Sprzedaż mieszkania z lokatorem w toku eksmisji

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, gdy rozpoczęto już procedurę eksmisyjną? Może zdarzyć się tak, że właściciel nieruchomości rozpoczął proces eksmisyjny, skierował sprawę do sądu, uzyskał wyrok opatrzony klauzulą wykonalności, następne powierzył sprawę komornikowi i…. na tym stanęło. Komornik nie wykona wyroku, gdy lokator nie uzyska lokalu od gminy, a właściciel musi w związku z tym cierpliwie czekać.

Gdy postępowanie o eksmisję przedłuża się (bardzo często lokatorzy wykorzystują swoje uprawnienia podczas procesu, aby jak najbardziej wydłużyć całe postępowanie i utrudnić właścicielowi egzekwowanie praw), lub gdy miesiącami oczekujesz na przyznanie lokalu przez gminę, również wtedy nadal masz możliwość sprzedać mieszkanie z lokatorem. Właściciel nieruchomości ma do tego prawo, w każdym momencie, także gdy sprawa eksmisyjna jest w toku. 

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ