za-jaki-dlug-komornik-moze-zajac-mieszkanie.png

Czy wiesz za jaki dług komornik może zająć mieszkanie?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, co stanie się z Twoim mieszkaniem w przypadku długów? W sytuacji zadłużenia, komornik, działający na rzecz wierzyciela może skorzystać z różnych sposobów na odzyskanie długów m.in.: zająć wynagrodzenie czy rachunek bankowy dłużnika. Innym dostępnym sposobem jest zajęcie nieruchomości w celu jej sprzedaży licytacyjnej. 

Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku dojdzie do zajęcia nieruchomości dłużnika. Ważne, aby wiedzieć za jaki dług komornik może zająć mieszkanie –  w związku z tym, prawo wyznacza pewne reguły. 

Z tego artykułu dowiesz się, kiedy komornik zajmuje mieszkanie, za jaki dług komornik może zająć mieszkanie, oraz co możesz zrobić, aby uchronić swój majątek gdy dojdzie do skutecznego zajęcia nieruchomości.

Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie – czy komornik może zająć moje mieszkanie?

za-jaki-dlug-komornik-moze-zajac-mieszkanie.png

Odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć mieszkanie za długi, jest twierdząca. Jest to jeden z dostępnych sposobów egzekwowania należności przez urzędnika, jakim jest komornik. Natomiast kiedy komornik zajmuje mieszkanie

Egzekucja może być prowadzona z różnych składników majątku dłużnika. Komornik może w tym celu zająć m.in.: rachunek bankowy dłużnika, wynagrodzenie za pracę, emeryturę lub rentę. Jeżeli jednak egzekucja z powyższych składników majątku okazuje się bezskuteczna, komornik może zadecydować o egzekucji ruchomości oraz nieruchomości dłużnika – a w tym jego działki, mieszkania czy domu. 

Kiedy komornik zajmuje mieszkanie, nie oznacza to, że z miejsca dłużnik zostanie wyrzucony z nieruchomości, a nieruchomość sprzedana na aukcji. Zajęcie nieruchomości przez komornika, nie jest tak szybką czynnością – co może działać na korzyść dłużnika, który nadal może dokonać pewnych działań, w celu ochrony swojego majątku. 

Kiedy komornik zajmuje mieszkanie – jak wygląda zajęcie mieszkania przez komornika

Podczas egzekucji komorniczej komornik może zająć nieruchomość dłużnika, taką jak mieszkanie. Zajęcie mieszkania przez komornika ma na celu późniejszą sprzedaż zadłużonej nieruchomości na licytacji, a cały proces może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy czy nawet lat. 

Jak wygląda zajęcie nieruchomości przez komornika? Tak naprawdę, zajęcie mieszkania przez komornika spowoduje jedynie pojawienie się specjalnego wpisu w treści księgi wieczystej nieruchomości. Właściciel nieruchomości odczuje to jedynie w sytuacji, gdy będzie dążył do sprzedaży nieruchomości zajętej przez komornika – sprzedaż okaże się niemożliwa.

Gdy nieruchomość jest zajęta, następnie dokonuje się jej opisu i oszacowania, a gdy po dwóch tygodniach opis i oszacowanie się uprawomocnią, możliwa i realna stanie się licytacja nieruchomości na aukcji komorniczej.

Kiedy komornik zajmuje mieszkanie, nie stanowi to przyjemnej sytuacji dla dłużnika. Ten, powinien jednak wiedzieć, za jaki dług komornik może zająć mieszkanie – ponieważ nie każda kwota długu, uprawnia do egzekucji z nieruchomości. 

Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie – przepisy

Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie? Osoby, które posiadają niewielkie długi, powinny zainteresować się przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany w przepisach dotyczących tego, za jaki dług komornik może zająć mieszkanie, nastąpiły w roku 2020. 

Według przepisów egzekucja z nieruchomości jest możliwa tylko, gdy wysokość długu jest równa co najmniej jednej dwudziestej szacowanej wartości nieruchomości. Analogicznie w sytuacji, gdy wierzycieli jest kilku, aby dochodzić egzekucji z nieruchomości, suma egzekwowanych należności, musi być równa jednej dwudziestej wartości nieruchomości.

A zatem, za jaki dług komornik może zająć mieszkanie? Wartość długu musi być większa niż 5% szacowanej wartości nieruchomości – mieszkania. Teoretycznie, za małe długi komornik nie licytuje nieruchomości. 

Kiedy komornik zajmuje mieszkanie – jak go zatrzymać?

Wiemy już za jaki dług komornik może zająć mieszkanie, lecz czy jest jakiś sposób, aby zyskać na czasie i uniknąć egzekucji z nieruchomości, gdy do zajęcia już doszło? Zdarza się, że dłużnicy nagminnie składają różnego rodzaju skargi – na czynności komornika, na opis i oszacowanie nieruchomości…- w ten sposób chcąc zyskać kilka tygodni lub miesięcy więcej. Bywa to skutecznym sposobem na opóźnienie egzekucji, jednak działanie samo w sobie nie spowoduje, że komornik przestanie być problemem.

Dłużnik powinien podjąć próby wypracowania ugody z wierzycielem, np. zaproponować realny plan spłaty, samodzielnie znaleźć kupca na nieruchomość i dążyć do sprzedaży na własną rękę (która jest dużo bardziej opłacalna niż licytacyjna sprzedaż), która pozwoli spłacić wierzyciela. Jest kilka sposobów na to, aby poradzić sobie z zadłużeniem – wymaga to jednak chęci i podjęcia odpowiednich działań. 

Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie – czy sprzedaż nieruchomości zajętej przez komornika można zrealizować?

Jak wspomnieliśmy, sprzedaż mieszkania z wpisem komorniczym może okazać się niemożliwa, jednak istnieje pewien sposób, aby legalnie sprzedać nieruchomość na własną rękę, nawet gdy mamy komornika. Dłużnik może wyjść do wierzyciela z propozycją samodzielnej sprzedaży mieszkania, i spłaty całości długu z zysku ze sprzedaży – wszystko w ramach ugody i z wiedzą komornika oraz wierzyciela. 

komornik-za-dlug-na-mieszkaniu

W ramach ugody lub wystosowania wniosku do wierzyciela ten może zgodzić się wycofać wpis zajęcia z księgi wieczystej, a nieruchomość łatwiej będzie sprzedać. Zdecydowany kupujący to ważny aspekt takiej transakcji. Jeżeli dłużnik już wcześniej znajdzie osobę zdecydowaną nabyć zadłużoną nieruchomość, wierzyciel będzie bardziej skłonny pójść z nim na ugodę, ponieważ zyskuje szansę na dużo szybsze uregulowanie należności i zakończenie problemu długu. 

Jak sprzedać mieszkanie z komornikiem? Sprzedaż nieruchomości zajętej przez komornika warto jest przeprowadzić z profesjonalną firmą. Nasz skup nieruchomości, który jest bezpośrednim nabywcą, może Ci w tym pomóc!

Skup nieruchomości przeprowadza transakcję sprzedaży nieruchomości, gdy na samej nieruchomości lub właścicielu ciążą zobowiązania. Pomogliśmy wielu osobom w sprzedaży nieruchomości oraz spłacie wierzycieli, tak aby mogli oni rozpocząć życie na nowo, z czystą kartą. Jak nikt inny wiemy, że w sprzedaży mieszkania z komornikiem, liczy się czas, dlatego działamy szybko, aby nie narażać sprzedającego na rosnące odsetki i powiększenie jego zobowiązań.

Oferujemy wsparcie w negocjacjach z komornikiem i wierzycielem, oraz opiekę prawną. Skup nieruchomości pomoże Ci w sytuacji zadłużenia, a także wtedy gdy nieruchomość zajął już komornik. To nie musi oznaczać, że czeka Cię licytacja i eksmisja z mieszkania. Sprzedaż nieruchomości zajętej przez komornika daje szansę na oddłużenie, gdy wszystkie inne metody na wyjście z długów zawiodły. Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów dotyczących transakcji!

Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie – podsumowanie

Osoby, których problemem są długi i komornik, powinny wiedzieć, za jaki dług komornik może zająć mieszkanie. Według przepisów, gdy wartość długu jest mniejsza niż 5% szacowanej wartości mieszkania – nie można prowadzić egzekucji z  nieruchomości. 

W sytuacji zadłużenia warto podjąć próby negocjacji z wierzycielem i podjęcia się spłaty zobowiązania. Licytacyjna sprzedaż mieszkania przez komornika to dla właściciela nieruchomości przykre, ale również najmniej opłacalne rozwiązanie. Wobec tego warto skontaktować się ze skupem nieruchomości, który może pomóc Ci zbyć nieruchomość na własną rękę – pozbyć się długów i zabezpieczyć się finansowo na przyszłość. 

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ