budowa-domu-2020

Czyhające pułapki podczas budowy domu 2020

Wbrew pozorom budowa domu jest dość trudnym przedsięwzięciem, dlatego warto się do tego precyzyjnie przygotować. Im lepiej zaplanujemy całe przedsięwzięcie, tym większe szanse na to, że budowa nie przyniesie nam przykrych niespodzianek. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace budowlane, należy zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami budowlanymi. Nauka na cudzych błędach pozwoli nam uniknąć wielu problemów i nad planowych wydatków.

Przeczytaj SKUP UDZIAŁÓW W NIERUCHOMOŚCI – KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z TAKIEJ USŁUGI?

Budowa domu – pułapki, które mogą nas wiele kosztować

 

  1. Zakup projektu, bez analizy planów zagospodarowania przestrzennego. Niekiedy bywa tak, że na danym terenie nie można wybudować domu według zakupionego projektu. W tej sytuacji trzeba będzie wykonać zmiany projektowe lub zakupić całkowicie nową dokumentację, co generuje dodatkowe koszty.

 

  1. Dość powszechnym błędem jaki popełnia inwestor szukając oszczędności jest zatrudnienie tańszej ekipy budowlanej. Jest to częsta przyczyna powstania większości kosztownych błędów na placu budowy. Jest to dość ryzykowne, ponieważ pseudo fachowcy są w stanie zepsuć niemal każdą pracę budowlaną. Za naprawę niedoróbek z reguły musi zapłacić sam inwestor. Warto zwrócić uwagę na to, że każde opóźnienie na placu budowy wiąże się z opóźnieniem rozpoczęcia kolejnych etapów prac. Dlatego zatrudnienie sprawdzonych i doświadczonych wykonawców powinno być dla inwestora kwestią priorytetową. Dlatego zatrudnienie sprawdzonych i nieco droższych fachowców może być dla inwestora realną oszczędnością.

 

  1. Bardzo ważną kwestią jest podpisywanie umów ze wszystkimi wykonawcami. Warto zwrócić uwagę na to, że umowa ustna nie jest w żaden sposób wiążąca. Na jej podstawie nie dokonamy reklamacji źle wykonanych prac budowlanych. Istnieje duże ryzyko, że za naprawę wszystkich fuszerek będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego podpisywanie umów z podwykonawcami będzie dla nas znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Co więcej, w umowie powinny znajdować się terminy planowanego rozpoczęcia i zakończenia prac. Dzięki temu inwestor będzie miał większe szanse na ich wyegzekwowanie.

 

Zaplanuj kosztorys budowy domu, aby uniknąć niespodzianek z brakiem funduszy

Przed rozpoczęciem budowy domu warto zdecydować się na kosztorys, który  pozwoli uniknąć sytuacji, w której skończą się nam pieniądze zanim ukończymy budowę. Jakie są więc korzyści z posiadania rzetelnego kosztorysu?

Może cię zainteresować Darowizna nieruchomości w świetle prawa 2020

Dzięki kosztorysowi będziemy mogli bez problemu podjąć decyzję, jak sfinansować budowę. Znając koszt całości inwestycji, będziemy mogli zastanowić się, czy nas na nią stać i z jakich źródeł możemy pozyskać potrzebne środki. Co więcej, podczas tworzenia kosztorysu możemy na bieżąco ocenić, na jaki standard domu możemy sobie pozwolić. Określając koszty budowy będziemy mogli zaplanować między innymi: wielkość pomieszczeń, wybór odpowiednich okien, liczbę łazienek, na jakie pokrycie dachu nas stać oraz to, czy wybudujemy jeden lub dwa garaże i wiele innych spraw. 

Kosztorys pozwoli nam również porównać oferty wykonawców budowy, sprawdzić, czy podane ceny nie są zawyżone. Warto zwrócić uwagę na tanie oferty, gdyż mogą się pod nimi kryć nierzetelne obliczenie wartości prac lub – co gorsza – wykonawca może w trakcie zejść z budowy i zostawić nas z niedokończoną inwestycją.

W kosztorysie znajdziemy także zestawienie materiałów wraz z ich ilością i wyszczególnieniem niezbędnych prac. Daje nam też bieżącą kontrolę nad wykonywanymi pracami, pokazuje, ile materiałów trzeba zamówić albo sprawdzić, czy nie jest zawyżona ilość materiałów zakupionych przez wykonawcę.Tak czy inaczej należy dokładnie przeanalizować  i przeliczyć możliwości finansowe. 

Nieukończona budowa domu – sprzedaż

W sytuacji, kiedy przerosły Cię koszty budowy domu, warto zastanowić się, czy brnąć w budowę dalej za wszelką cenę czy jednak się wycofać. Jest to dość trudna sytuacja, ponieważ zadaliśmy sobie wiele trudu, aby wybudować swój wymarzony dom. Jednak czasem nie pozostaje nic innego jak sprzedaż domu bez odbioru technicznego. 

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonZADZWOŃ