jak-sprzedac-polowe-mieszkania

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego

Transakcji, jaką jest sprzedaż połowy mieszkania własnościowego, najczęściej podejmują się, byli partnerzy, którzy wspólnie nabyli nieruchomości jak również  spadkobiercy nieruchomości. Obydwie sytuacje mogą spowodować, powstanie współwłasności nieruchomości. Posiadanie 1/2 udziałów w nieruchomości uprawnia właściciela do sprzedaży. 

 Dowiedz się więcej o tym jak przebiega sprzedaż połowy mieszkania własnościowego – kiedy można zbyć udziały w nieruchomości  i jak to zrobić? Przekonaj się także, dlaczego takie rozwiązanie może być korzystne dla ciebie jako współwłaściciela nieruchomości

sprzedaz-polowy-mieszkania

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego – współwłasność łączna i ułamkowa

Są dwa rodzaje współwłasności w polskim prawie. Jedną z nich jest współwłasność łączna – bezudziałowa, która występuje między małżonkami, podczas gdy łączy ich ustrój wspólności majątkowej, drugą zaś współwłasność ułamkowa, gdzie każdy ze współwłaścicieli posiada określony udział ułamkowy w nieruchomości.

Współwłaściciele mają swoje prawa, ale i obowiązki, które są określone w przepisach prawa. Powinni oni znać przepisy dotyczące współwłasności, aby zniwelować ryzyko problemów, jakie może rodzić współzarządzanie. Mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości, pobierać korzyści majątkowe, ale powinni też dbać o nieruchomość, wspólnie podejmować ważne decyzje i płacić koszty jej utrzymania.

Innym prawem, jakie przysługuje współwłaścicielom (choć tylko w przypadku jednego rodzaju współwłasności) jest sprzedaż połowy mieszkania własnościowego.

Sprzedaż połowy domu, dotyczy jedynie udziałowców ułamkowych. W przypadku współwłasności łącznej, małżonkowie, nie mają wyszczególnionych udziałów, a zatem nie mogą ich sprzedać. Mogą doprowadzić do sprzedaży całej nieruchomości – za zgodą obojga małżonków – bądź rozwiązać wspólność majątkową, i następnie sprzedać swoją część udziałów w nieruchomości.

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego rozumiemy poprzez sprzedaż 1/2 udziałów w nieruchomości, nie zaś sprzedaż fizycznie wydzielonej połowy domu. 

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego – jak sprzedać udział w nieruchomości

Jeśli jesteś współwłaścicielem mieszkania i zastanawiasz się, jak sprzedaż połowy mieszkania własnościowego przeprowadzić, istnieje kilka rzeczy, o których warto wiedzieć. Sprzedaż 1/2 udziałów w nieruchomości nie wymaga zgody współwłaściciela/współwłaścicieli. 

O transakcji – dacie oraz warunkach – decyduje sam właściciel udziału, i nie musi on pytać o zgodę drugiego współwłaściciela. Swobodne rozporządzanie udziałem w nieruchomości jest prawem właściciela udziału.

Ważnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego kupującego. Jak sprzedać połowę mieszkania własnościowego? Można rozpocząć od rozmów z innymi współwłaścicielami. Jeżeli jednak nie mamy kontaktu ze współwłaścicielem, lub nasze relacje nie są najlepsze, nie ma przeszkód, aby nabywcą została osoba spoza grona współwłaścicieli. 

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego – skup nieruchomości za gotówkę

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego, czyli sprzedaż udziałów w nieruchomości możesz przeprowadzić w prosty sposób – do skupu nieruchomości.

Taka transakcja będzie w pełni bezpieczna, bo skup nieruchomości gwarantuje pomoc prawną. W przypadku, gdy sprzedający nie jest pewny czy w jego indywidualnej sytuacji sprzedaż będzie możliwa, gdy nieruchomość jest zadłużona lub sprzedający ma komornika – warto porozmawiać z konsultantami skupu nieruchomości, którzy doradzą i pomogą skutecznie przeprowadzić transakcję.

Skup nieruchomości wyceni Twoją nieruchomość i zaoferuje Ci konkretną cenę. Warto mieć na uwadze, że skup oferuje gotówkową formę zapłaty, co sprawia, że transakcja jest bardzo szybka i wygodna dla obu stron. Co więcej, skup nieruchomości zajmie się wszystkimi formalnościami w trakcie transakcji, co zapewni maksymalne bezpieczeństwo i komfort.


Po znalezieniu kupca i uzgodnieniu warunków transakcji należy sporządzić umowę sprzedaży udziału w nieruchomości. Ważne jest uwzględnienie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących udziału, stanu nieruchomości jak również warunków płatności. Ostatnim krokiem będzie podpisanie aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży udziału w nieruchomości.

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego może być korzystna

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego może być bardzo korzystna! Dla sprzedającego sprzedaż połowy mieszkania oznacza możliwość szybkiego pozbycia się udziału w nieruchomości. Może to być szczególnie ważne w przypadku trudnych sytuacji finansowych, gdy potrzeba dodatkowych środków pieniężnych.

Sprzedaż udziałów pozwala uwolnić się od niewygodnej współwłasności. Gdy współwłaściciele są zwaśnieni, spierają się o zarząd nad nieruchomością, kłótnie utrudniają planowanie dalszych losów nieruchomości i czerpanie korzyści, sprzedaż może być dobrym pomysłem. 

Jest to także alternatywa dla postępowania dotyczącego zniesienia współwłasności.

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego a sprzedaż całego mieszkania

jak-sprzedac-polowe-mieszkania

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego ma swoje niezaprzeczalne korzyści, natomiast może nie być tak opłacalna jak sprzedaż całego mieszkania. Dokonując zbycia nieruchomości wspólnie z innymi współwłaścicielami, możemy uzyskać lepszą cenę sprzedaży niż w przypadku sprzedaży indywidualnych udziałów.

Sprzedaż całego mieszkania wymaga jednak zgody wszystkich współwłaścicieli, co często nie jest osiągalne. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest sprzedaż połowy mieszkania własnościowego – sprzedaż udziałów. 

Za sprzedaż udziałów w nieruchomości uzyskamy cenę niższą niż odpowiadający udziałowi ułamek wartości rynkowej całej nieruchomości. Jednakże takie rozwiązanie, pozwala szybko wyzbyć się swojej części nieruchomości, bez konieczności uczestniczenia w postępowaniach sądowych – sprzedający oszczędza swój czas.

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego – co trzeba wiedzieć 

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego możemy zrealizować bez zgody współwłaścicieli. Sprzedaż musi zostać zrealizowana u notariusza, a stawić powinien się jedynie sprzedający i nowy nabywca. Do kancelarii nie stawiają się pozostali współwłaściciele, ponieważ nie są stroną transakcji.

Jeżeli chodzi o dokumenty do sprzedaży udziałów, lista niezbędnych pism będzie tożsama z tymi, które są niezbędne do sprzedaży całego mieszkania. Przed dokonaniem transakcji, notariusz poinformuje, jakie dokumenty będzie trzeba przedłożyć w kancelarii. 

Jeżeli sprzedający decyduje się na współpracę ze skupem nieruchomości za gotówkę, czynności niezbędne przy sprzedaży są ograniczane do minimum. Firma, może pomóc w skompletowaniu dokumentów, świadczy bezpłatną pomoc prawną, jak również pomoże w przeprowadzeniu sprzedaży na odległość – za pełnomocnictwem. 

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego – podsumowanie

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego może być doskonałą opcją dla osób, które posiadają nieruchomość wspólnie z innymi osobami. Ta forma sprzedaży daje możliwość pozbycia się udziału w nieruchomości bez konieczności zbywania całego mieszkania, co jest niekiedy niemożliwe.

Skup nieruchomości to firma, której specjaliści prawa i nieruchomości zapewnią Ci bezproblemową i korzystną transakcję sprzedaży. 

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ