sprzedaz-domu-po-rozwodzie-2024

Sprzedaż domu po rozwodzie – jak zrobić to sprawnie

Sprzedaż domu po rozwodzie. Często po rozstaniu i rozwodzie byli partnerzy decydują się na sprzedaż wspólnej nieruchomości. Taka transakcja pozwala w łatwy sposób i bez zbędnych problemów pozbyć się nieruchomości, nawet takiej, która obciążona jest kredytem hipotecznym.

Jak wygląda transakcja, i jak zagwarantować sobie najszybszą sprzedaż domu po rozwodzie? 

Sprzedaż domu po rozwodzie – współwłasność domu po rozwodzie

Kiedy małżeństwo rozpada się, jednym z głównych tematów do uregulowania jest współwłasność nieruchomości. W przypadku gdy małżonków łączyła wspólność majątkowa, po rozwodzie współwłasność łączna nieruchomości zamienia się we współwłasność ułamkową, a każdy z byłych partnerów posiada 1/2 udziału w nieruchomości na wyłączność. 

sprzedaz-domu-po-rozwodzie

Często sprzedaż domu po rozwodzie staje się nieunikniona. Niekiedy żadnego z partnerów nie stać na to, aby spłacić drugiego, lub żaden z nich nie ma możliwości przejęcia domu wraz z zaciągniętym zobowiązaniem wobec banku. Taka sytuacja może być bardzo trudna do rozwiązania

Współwłaściciele mogą postanowić sprzedać nieruchomość, spłacić ewentualną hipotekę i podzielić zysk z transakcji pomiędzy siebie. 

Sprzedaż domu po rozwodzie – jak wygląda transakcja 

Sprzedaż domu po rozwodzie polega na sprzedaży udziałów obydwu małżonków. Kupujący nabywa 1/2 udziałów w nieruchomości od byłej żony oraz 1/2 udziałów w nieruchomości od byłego męża, nabywając tym samym pełną własność. 

Sprzedaż domu po rozwodzie nie nastręcza żadnych trudności. Problemem nie jest także sprzedaż domu ze zobowiązaniem hipotecznym. Z kwoty sprzedaży spłacana jest hipoteka, a nabywca kupuje wolną od obciążeń nieruchomość.

Sprzedaż domu po rozwodzie – bezwzględna zgoda małżonków dotycząca sprzedaży

W przypadku sprzedaży domu po rozwodzie konieczne jest uzyskanie bezwzględnej zgody obu małżonków. Jest to kluczowy krok. Bez wzajemnego porozumienia sprzedaż nieruchomości może się nie odbyć.

Obydwie strony muszą wyrazić zgodę na warunki sprzedaży oraz ustalić odpowiedni podział środków finansowych wynikających z transakcji. To ważne, aby każdy detal został omówiony i ustalony wcześniej, zapobiegając późniejszym sporom czy nieporozumieniom.

Aby móc sprzedać nieruchomość jako całość, obydwoje małżonkowie muszą wyrazić zgodę na sprzedaż i jej warunki. Niestety, zdarza się, że relacje między byłymi małżonkami są na tyle trudne, że nie można osiągnąć wymaganej zgody. Jeden z małżonków ma oczywiście prawo nie zgodzić się na sprzedaż wspólnego domu. Co w takim przypadku?

Warto wiedzieć, że wobec braku zgody na sprzedaż domu po rozwodzie, każdy małżonek z osobna, może zbyć udział w nieruchomości, który posiada. 

Sprzedaż domu po rozwodzie – sprzedaż udziałów w nieruchomości po rozwodzie

Sprzedaż udziałów w nieruchomości po rozwodzie to częste zakończenie dla współwłasności nieruchomości powstałej po rozwodzie. Gdy napięcia między byłymi małżonkami nie pozwalają na sprawne zarządzanie domem, tylko jeden z małżonków korzysta z nieruchomości i nie dopuszcza do niej drugiego współwłaściciela, ale również w przypadku braku porozumienia co do sprzedaży całej nieruchomości, warto zapoznać się z opcją sprzedaży 1/2 udziałów w nieruchomości.

Każdy ze współwłaścicieli ma prawo swobodnie rozporządzać udziałami w nieruchomości. Warto wiedzieć, że trudno będzie na wolnym rynku znaleźć nabywcę, który zechce kupić jedynie udział w domu, z którego ma prawo korzystać obca osoba.

Właściwym adresatem oferty sprzedaży udziałów w nieruchomości po rozwodzie jest skup nieruchomości. Skup nieruchomości to profesjonalna firma, która świadczy kompleksowe usługi sprzedaży nieruchomości dotkniętych różnymi problemami natury prawnej i technicznej, jak również nieruchomości, które z pewnych powodów trudno jest zbyć na wolnym rynku.

Skup nieruchomości bezpłatnie wyceni Twój udział i zaproponuje ofertę za jego odkupienie. To ważne, że skup nieruchomości kupuje udziały bezpośrednio, dlatego transakcja może trwać tylko kilka dni.

sprzedaz-domu-po-rozwodzie-2024 

Nad sprzedażą czuwa zespół nieruchomości wspierany przez kancelarię prawną dla maksymalnego zabezpieczenia transakcji.

Jeżeli małżonek nie zgadza się na sprzedaż domu po rozwodzie, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszelkie pojawiające się pytania, rozwiejemy wątpliwości, a w przypadku chęci sprzedaży, wszechstronnie pomożemy Ci zrealizować transakcję. To nic nie kosztuje – sprawdź jak możemy Ci pomóc!

Sprzedaż domu po rozwodzie – podsumowanie

Sprzedaż domu po rozwodzie, to częste zakończenie kwestii współwłasności nieruchomości między byłymi partnerami. 

Sprzedaż domu po rozwodzie  wymaga porozumienia między byłymi małżonkami. Byli partnerzy muszą wyrazić zgodę na samą transakcję jak i jej warunki. Po sprzedaży dzielą się uzyskaną kwotą zgodnie z ustaleniami. Co ciekawe, w przypadku braku zgody jednego z partnerów, nie można będzie sprzedać nieruchomości. 

W takim przypadku warto skorzystać z opcji, jaką oferuje skup nieruchomości, a mianowicie, z opcji sprzedaży udziałów w nieruchomości. Sprzedając udział w nieruchomości można uniknąć kłótni z byłym partnerem, i szybko zakończyć współwłasność. To opcja dla tych, którym zależy na sprawnym rozwiązaniu sprawy z byłym małżonkiem. 

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

ZADZWOŃ