sprzedaz-mieszkania-ze-spadku-2023

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat – to temat, który interesuje wiele osób dziedziczących nieruchomości. Czy wiesz, że przepisy prawa regulują czas, po jakim możemy sprzedać odziedziczone mieszkanie bez obaw o zapłatę podatku dochodowego od sprzedaży? Jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość spadkową? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Sprawną i bezpieczną sprzedać mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat przeprowadzisz z naszym skupem nieruchomości! 

sprzedaz-mieszkania-ze-spadku

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat – co mówią przepisy

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat – co na ten temat mówią przepisy? To bardzo ważne pytanie, które pojawia się w kontekście dziedziczenia nieruchomości.

Według polskiego prawa, sprzedaż mieszkania ze spadku będzie opodatkowana 19% podatkiem od sprzedaży w przypadku, gdy od nabycia bądź wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę (!) do daty sprzedaży przez spadkobiercę nie minęło 5 lat. Termin ten zaczynamy liczyć od początku kolejnego roku, po tym, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Bardzo ważne, by wiedzieć, że powyższe reguły podatkowe są aktualnie obowiązujące. Takie przepisy obowiązują od roku 2019. Przed tym rokiem, 5-letni okres zaczynał biec od momentu nabycia mieszkania przez spadkobiercę, co często było dla spadkobierców dużym problemem, bo nie mogli oni z pełną swobodą od razu po nabyciu mieszkania sprzedać go. 

Obecnie sprzedaż mieszkania ze spadku, najczęściej można przeprowadzić od razu po nabyciu go, jeżeli spadkodawca wybudował lub kupił nieruchomość wiele lat temu.

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat – po jakim czasie można sprzedać mieszkanie ze spadku

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat może wiązać się z dodatkowym kosztem, jakim jest podatek od sprzedaży nieruchomości. Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie ze spadku?

Spadkobierca nieruchomości swobodnie decyduje kiedy sprzedać nieruchomość. Może to zrobić tuż po odziedziczeniu nieruchomości lub wiele lat później. W praktyce sprzedaż mieszkania ze spadku to bardzo częste rozwiązanie przy dziedziczeniu nieruchomości.

Przy sprzedaży warto wziąć pod uwagę właśnie kwestię podatku od sprzedaży nieruchomości. 

Spadkobiercy bardzo często zastanawiają się, po jakim czasie można sprzedać mieszkanie ze spadku, i błędnie uważają, że od momentu nabycia przez nich nieruchomości musi minąć 5 lat, aby mogli sprzedać nieruchomość bez podatku. Obecne przepisy są dla spadkobierców bardzo korzystne, i nie muszą oni czekać pięciu lat od nabycia mieszkania w spadku, w bardzo wielu przypadkach nieruchomość można zbyć bez podatku od razu jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat – najczęściej nieruchomość możemy sprzedać od razu po odziedziczeniu

Wiemy już, że sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat od nabycia przez spadkodawcę jest opodatkowana 19% podatkiem od sprzedaży. 

Powyższe oznacza, że 5-letni termin zaczyna liczyć się od daty nabycia mieszkania przez spadkodawcę – zmarłego wcześniejszego właściciela nieruchomości. Bardzo często, dziedziczone mieszkania, są użytkowane latami, zanim przejdą na własność spadkobierców. Jeżeli zmarły nabył nieruchomość i użytkował ją przez co najmniej 5 lat przed śmiercią, spadkobierca nie będzie musiał płacić podatku przy sprzedaży.

Przykład

Zmarły w 2023 roku spadkodawca nabył nieruchomość w lutym 2015 roku. To oznacza, że 5-letni okres, w którym sprzedaż byłaby opodatkowana 19% podatkiem, rozpoczyna się w styczniu 2016 roku, a kończy w roku 2020. W roku 2021 można sprzedać nieruchomość bez podatku. Spadkobierca, który odziedziczył nieruchomość w 2023, może od razu sprzedać ją bez obaw o zapłatę podatku. 

Jeżeli obawiamy się konsekwencji, jakie niesie ze sobą sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat, warto sprawdzić w dokumentach kiedy spadkodawca rzeczywiście nabył nieruchomość. W ten sposób dowiemy się, czy możemy zbyć nieruchomość od razu po jej nabyciu w spadku.

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat – jak szybko sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku

Wielu ludzi zastanawia się, jak najszybciej sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku. W takim wypadku warto skorzystać z usług sprawdzonego skupu nieruchomości. 

Skup nieruchomości ze spadku pomoże Ci w dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności, oraz przeprowadzi bezpieczną i sprawną transakcję sprzedaży. Strona kupującą jest sam skup nieruchomości, a więc sprzedaż może zostać zrealizowana w najkrótszym czasie.

Pomoc specjalistów skupu nieruchomości jest bezpłatna, a sprzedający może liczyć na wsparcie na każdym etapie sprzedaży. Zagwarantujemy Ci opiekę prawną, bezpieczną transakcję, gotówkę od razu w dniu sprzedaży oraz wszelką niezbędną pomoc przy przeprowadzeniu sprzedaży – realizujemy także bezpieczną sprzedaż na odległość. 

Sprawdź jak działa skup nieruchomości – skontaktuj się z naszym doradcą!

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat – jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat od wybudowania czy nabycia przez spadkodawcę jest opodatkowana – jak możemy uniknąć podatku?

Najprostszym sposobem będzie odczekanie przepisowych 5 lat, i zrealizowanie sprzedaży po upływie tego czasu.

sprzedaz-mieszkania-ze-spadku-2023

Niestety niekiedy zatrzymanie nieruchomości w swoim majątku będzie niekorzystne, a spadkobierca będzie wolał pozbyć się nieruchomości w najkrótszym czasie.

W takim przypadku można skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Polega ona na tym, że pieniądze, uzyskane ze sprzedaży mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat, przeznaczymy na własny cel mieszkaniowy np. spłatę już posiadanego kredytu na mieszkanie, czy nabycie nowej nieruchomości w dogodniejszej lokalizacji.

Aby móc skorzystać z ulgi dziedziczenia i uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim ważne jest zgłoszenie do Urzędu skarbowego zamiaru przeznaczenia kwoty ze sprzedaży na własny cel mieszkaniowy. Należy zachować wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające spożytkowanie środków na wskazany cel.

Innym ważnym warunkiem jest wykorzystanie uzyskanej kwoty na wybrany cel w ciągu 3 lat od sprzedaży nieruchomości. 

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat – podusmowanie

Sprzedaż mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat od nabycia przez spadkodawcę jest opodatkowana.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania jest często korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób, jednak przed sprzedażą warto sprawdzić, czy okres, w którym należy zapłacić podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, minął.

Wiele z odziedziczonych mieszkań, można sprzedać od razu bez obaw o podatek, który zmniejszy zysk sprzedającego. Będzie tak, jeżeli zmarły spadkodawca nabył i użytkował nieruchomość przez wiele lat przed śmiercią. 

Sprzedaż mieszkania ze spadku w najkrótszym czasie i ze wsparciem specjalistów zapewni Ci skup nieruchomości! Sprzedający nie płaci żadnych kosztów – sprawdź jak bezpiecznie sprzedać odziedziczoną nieruchomość w krótkim czasie. 

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

ZADZWOŃ