05 kwi Rodzaje umów mieszkaniowych w 2023 roku
Jeśli jesteś zainteresowany kupnem mieszkania z pewnością poszukując informacji na ten temat natknąłeś się na zagadnienie umów mieszkaniowych. Jednym z rodzajów umowy mieszkaniowej w przypadku transakcji związanych z nieruchomościami jest umowa rezerwacji danego lokalu.
Warto przeczytać PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych w Polsce
Zastanawiasz się co to jest umowa rezerwacyjna nieruchomości i czy warto z niej skorzystać?
Umowa ta stanowi swoistą gwarancję, że wybrane przez ciebie mieszkanie nie zostanie zaoferowane komuś innemu, czyli niejako gwarantuje wstępną rezerwację danej nieruchomości. Najczęściej z umowy tej klienci korzystają w przypadku, gdy dana nieruchomość cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i chcemy mieć pewność, że nie zostanie ona zaoferowana innemu nabywcy. Często umowę taką podpisuje się na etapie wyjściowym i nie gwarantuje ona podpisania umowy właściwej, a jedynie rezerwuje dla nas daną nieruchomość na umówiony okres czasu. Istnieją natomiast również umowy rezerwacyjne noszące cechy umów przedwstępnych.
W tym przypadku kolejnym krokiem musi być podpisanie umowy właściwej.
Skoro już wiemy co to jest umowa rezerwacji mieszkania, zastanówmy się też czym powinna się ona charakteryzować i na co należy w szczególności zwrócić uwagę przy jej zawieraniu. Po pierwsze zanim takową umowę podpiszemy, należy ją dokładnie przeczytać i sprawdzić czy obejmuje ona dany okres rezerwacji, na którym nam zależy. W przypadku tego rodzaju umów, okres ten zwykle wynosi od dwóch do sześciu tygodni, jednak oczywiście zależy to od indywidualnych ustaleń klienta z deweloperem.
Umowa rezerwacyjna nieruchomości, często wiąże się także z wpłaceniem danej kwoty deweloperowi.
Ta kwota, w zależności od ustaleń może w części lub w całości ulegać zwrotowi. Bardzo ważne jest, abyśmy sprawdzili, który rodzaj umowy rezerwacyjnej podpisujemy: umowę z elementami umowy przedwstępnej, czy bez nich. Jest to bardzo ważne, ze względu na to, że jeśli nie jesteśmy pewni decyzji o zakupie danej nieruchomości, możemy łatwo wpędzić się w pułapkę podpisując umowę, która będzie nas do tego zakupu obligować. Liczne wzory tego rodzaju umów znajdziesz na kilku stronach internetowych – co ważne przepisy nie definiują dokładnego kształtu umowy rezerwacyjnej nieruchomości, zawartej pomiędzy kupującym a deweloperem.
Może cię zainteresować Lokator, który nie wywiązuje się z umowy – co z nim zrobić
Co to jest umowa rezerwacyjna nieruchomości?
Natomiast, aby umowę rezerwacji nieruchomości można było uznać za ważną musi ona zawierać podstawowe elementy takie jak: dane osobowe klienta i właściciela lokalu mieszkaniowego, oświadczenie właściciela o stanie prawnym nieruchomości, a także datę i miejsce zawarcia umowy, cenę nieruchomości, kwotę wpłaconego zadatku, okres przewidzianej rezerwacji oraz ewentualny termin zawarcia kolejnej umowy. Jeśli od dłuższego czasu interesujesz się kupnem nieruchomości i nie chcesz decydować w danym momencie na pewno czy ją kupisz, ale nie chcesz też, aby ktoś inny skorzystał z tej oferty zamiast ciebie, może warto zastanowić się nad umową przedwstępną. Podpisując ją pamiętaj o tym, że umowa rezerwacyjna z deweloperem nie jest umową deweloperską.
Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.
Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.
Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.
Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.
No Comments