16 maj Co można zrobić z uciążliwym sąsiadem? 2023
Dobre sąsiedztwo znacznie ułatwia codzienne życie. Każdy bowiem chciałby cieszyć się spokojem i relaksem we własnych czterech ścianach lub pożyczyć czasem szklankę cukru od przyjaciela zza miedzy. Nie zawsze jednak relacje sąsiedzkie układają się po naszej myśli. Czasem trafiamy na osoby, które nie potrafią się dostosować do lokalnej społeczności, uprzykrzając życie wszystkim wokół. Co można zrobić z uciążliwym sąsiadem?
Spis treści
Przeprowadzka, czy negocjacje?
Wiele osób w starciu z problemem, rezygnuje z dotychczasowego mieszkania. Nie podejmują próby naprawy sytuacji, nie wierząc w to, że są w stanie coś zmienić. Warto jednak przynajmniej spróbować mediacji, zanim zdecydujemy się na radykalny krok. Możemy to zrobić samodzielnie bądź za czyimś pośrednictwem. Można np. spróbować zaprosić sąsiadów na kawę i delikatnie porozmawiać, o tym, co nam się nie podoba w ich zachowaniu. Czasem wyważona rozmowa prowadzi do prostego kompromisu. Wilk pozostaje syty i owca cała. Taka kurtuazyjna wizyta daje możliwość uzgodnienia, kiedy np. sąsiedzi będą robili większe imprezy, czy prace remontowe, aby było to jak najmniej stresujące dla pozostałych mieszkańców bloku czy osiedla.
Warto przeczytać Rodzaje umów mieszkaniowych w 2022 roku
Sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza, gdy sąsiedzi mieszkają w niezależnym domu. Gorzej, jeśli mamy ich za ścianą i wszelkie przejawy głośnego zachowania są przez nas mocno odczuwalne. Można jednak wypracować niepisane zasady sąsiedzkich interakcji. Najlepiej ustalić z góry kwestie drażliwe i grzecznie poprosić o odrobinę wyrozumiałości. Zdecydowanie lepiej spróbować dogadać się z sąsiadami, by w kryzysowych sytuacjach mieć w nich sojuszników. Dobre sąsiedztwo przydaje się, gdy np. wyjeżdżamy na wakacje lub nie mamy z kim zostawić dziecka. Pielęgnowanie stosunków sąsiedzkich to istotny element codziennego funkcjonowania, zwłaszcza w niewielkich miejscowościach, gdzie przydaje się pomoc i współpraca.
Co, jeśli sąsiedzi nie chcą słuchać?
Bywa tak, że, pomimo wcześniejszych upomnień, ludzie mieszkający w bliskim sąsiedztwie nie stosują się do zasad współżycia społecznego i uporczywie łamią warunki umowy. Co zrobić z uciążliwym sąsiadem, jeśli robi nam na złość i ignoruje grzeczne prośby o zachowanie ciszy czy zaprzestanie innych przeszkadzających działań? Trzeba sięgnąć po twardsze środki. Należy zdecydowanie wezwać sąsiadów do przerwania zachowania, które powoduje, że nie możemy czuć się komfortowo w ich otoczeniu. Wezwanie takie można przesłać na piśmie, jeśli osoby z sąsiedztwa unikają konfrontacji i bezpośrednich rozmów. Najlepiej pismo wysłać za zwrotnym potwierdzeniem odbioru i określić konsekwencje, które nastąpią w razie niezastosowania się do treści pisma. Taką konsekwencją może być np. powiadomienie policji w przypadku, gdy sąsiedzi będą wszczynali awantury domowe, bądź w inny sposób powodowali nasz dyskomfort związany z zamieszkiwaniem obok nich.
Jeżeli pismo zostanie zignorowane, a negatywne zachowania nie ustaną, powinniśmy dokonać tych czynności, o których wspomnieliśmy w piśmie, czyli np. w sytuacji zakłócania naszego spokoju wezwać patrol policji. Często wizyta mundurowych okazuje się wystarczająca. Sąsiedzi mogą otrzymać upomnienie lub – w razie nagminnego dokonywania wykroczeń -także mandat. Notatki policyjne mogą nam posłużyć w przyszłości jako dowody, jeśli zdecydujemy się na postępowanie sądowe.
Może cię zainteresować PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych w Polsce
Jak radzić sobie z uciążliwymi sąsiadami w skrajnych przypadkach?
Hałasujący lub niedbający o porządek sąsiad może spowodować wiele uciążliwości. Na szczęście nie jesteśmy bezradni w walce z nieuczciwym sąsiedztwem. Przepisy prawne stoją po stronie lokatorów, którym zakłóca się mir domowy. Można się powołać np. na art. 144 kc, który mówi, że korzystając ze swojej nieruchomości każdy jest zobowiązany do powstrzymywania się od działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Z kolei art. 13.1. kc daje możliwość wystąpienia z powództwem przeciwko uciążliwym lokatorom. O karze za zakłócanie spokoju mówi art. 51 ust. 1 Kodeksu Wykroczeń. Uzbrojeni w stosowne przepisy i dowody na to, że sąsiedzi uprzykrzają nam życie, w ostateczności możemy wnieść do sądu powództwo cywilne przeciwko nim.
Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.
Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.
Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.
Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.
No Comments